Żołnierze Wyklęci

„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy”
Zbigniew Herbert

1 marca 2016r w Namysłowie obchodziliśmy uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego obchody zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, Urząd Miejski w Namysłowie i Namysłowski Ośrodek Kultury. W uroczystościach uczestniczyli włodarze naszego miasta z Panem Burmistrzem Julianem Kruszyńskim na czele, Poseł Pan Ryszard Wilczyński, pełnomocniczka wojewody opolskiego Pani Martyna Kolemba, przedstawiciele Rady Miasta z jej przewodniczącym Sylwestrem Zabielnym na czele oraz zaproszeni goście i przede wszystkim licznie zgromadzona młodzież namysłowskich szkół, a wśród nich uczniowie naszej szkoły z klasy IIb i Ia wraz z opiekunami. Najpierw o godzinie 10.00 w Namysłowskim Ośrodku Kultury odbył się II Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów namysłowskich szkół. Wzięło w nim udział 18 uczestników, którzy rywalizowali w kategoriach szkół średnich i gimnazjów.
Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły – Anna Iżycka z kl. II b, która zajęła I miejsce. Dla Ani jest to już kolejny sukces w tym konkursie /zwyciężyła również przed rokiem/. Opiekunem naukowym był Włodzimierz Putowski. O godz. 11.00 odbyły się główne uroczystości nadania imienia Żołnierzy Wyklętych rondu na ulicy Sikorskiego. Symbolicznego odsłonięcia tablicy na rondzie dokonali: Pani Wanda Kiałka – żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, uczestniczka zsyłki do Workuty, dr Stanisław Bogaczewicz IPN Wrocław oraz w/w przedstawiciele władz i Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Andrzej Tomczyk. W dalszej części uroczystości, która odbyła się w sali widowiskowej NOK miała miejsce ciekawa prelekcja dr Stanisława Bogaczewicza pt. „Żołnierze Niezłomni”, a następnie rozmowa z Panią Wandą Kiałką – wdową po Stanisławie Kiałce, legendzie wileńskiej konspiracji. Warto w tym miejscu nadmienić, że słowa Pani Wandy zostały przyjęte przez młodzież owacją na stojąco, a wiele oczu mocno się zaszkliło. Całość obchodów święta podsumowała projekcja filmu pt. „Legenda wileńskiej konspiracji”, do którego zdjęcia były kręcone m.in. w budynku naszej szkoły. Dzień 1 marca stanowił dopełnienie cyklu uroczystości w naszym mieście, które miały upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się 18 lutego otwarciem wystawy plenerowej pt. „Odzyskani Bohaterowie” na Rynku. W niedzielę 28 lutego odbył się bieg „Tropem Wilczym” na namysłowskim rynku.

poniżej link do zdjęć