#złość #nastolatek #emocje

Każdy z nas Rodziców, pamięta, jak nasze dzieci wcześniej potrzebowały naszej pomocy, okazywał uczucia, przytulały się, poszukiwały potwierdzenia naszej obecności. Nagle nasze nastoletnie dziecko staje się osobą, która się oddala i mówi: „nie rozumiesz mnie, nic o mnie nie wiesz,  nie chcę z tobą rozmawiać, zostaw mnie wreszcie”. Okres nastoletni może być bardzo trudnym czasem, zarówno dla nas Rodziców, jak i dla dziecka, które niekoniecznie rozumie co się z nim dzieje i co kieruje jego zachowaniem. Postawy nastolatków nie są skierowane przeciwko dorosłym, przeciwko nam Rodzicom, lecz są wynikiem zmian, jakie zachodzą w ich organizmach, a szczególnie w centralnym układzie nerwowym. Które części mózgu odpowiadają za dane, niezrozumiale dla nas zachowania? Dlaczego warto pomóc nastolatkowi w zrozumieniu i oswojeniu jego własnych emocji? Co może być pod spodem emocji, które przejawia? Co mogą oznaczać okazywane przez dziecko złość, lęk, smutek czy strach? Co leży u podłoża specyficznego, buntowniczego zachowania nastolatków? Tego wszystkiego drodzy Rodzice dowiecie się z poniższego filmiku.

Gorąco zachęcam do obejrzenia filmu Katarzyny Kanieckiej z Uniwersytetu SWPS :

Katarzyna Dudziec
Psycholog szkolny