Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci.

Jednym z istotniejszych problemów zdrowotnych na świecie i w Polsce związanych ze stylem życia jest nadwaga i otyłość. U dzieci i młodzieży nadwagę (zagrożenie otyłością) rozpoznaje się gdy wartość wskaźnika BMI (Body Mass Index) dla płci i wieku znajduje się na poziomie i pow. 85 centyla, natomiast otyłość gdy wartość BMI znajduje się na poziomie i pow. 95 centyla. W szkołach podst. problem nadwagi i otyłości dotyczy około 22% chłopców i 18% dziewcząt.

Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej powinno odbywać się od najmłodszych lat życia gdyż to warunkuje optymalny rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny dzieci. Często utrzymywanie się otyłości do wieku dojrzewania oraz w dalszych latach życia wpływa m.in. na zwiększenie liczby powikłań i chorób towarzyszących otyłości. Szybkie tempo życia, bogata oferta gotowych dań oraz spadek aktywności fizycznej kształtują niezdrowy styl życia dzieci (złe nawyki żywieniowe i bierne formy spędzania wolnego czasu). Aby zapobiec temu narastającemu zjawisku niezbędna jest profilaktyka. Dotychczas nie ma dostępnego, interdyscyplinarnego systemu leczenia otyłości u dzieci i młodzieży, który finansowany byłby w ramach środków publicznych, a zwłaszcza brak jest finansowania działań związanych z profilaktyką i edukacją prozdrowotną.

Ze względu na społeczne stereotypy dotyczące osób otyłych – postrzeganych jako nieatrakcyjne, leniwe, powolne, nawet głupie młodzież z nadmierną masą ciała często ma problemy psychologiczne związane z obniżeniem jakości życia, poczuciem odrzucenia i osamotnienia. Znajduje to odzwierciedlenie w braku wiary we własne siły i możliwości, obniżeniu zadowolenia z życia, ściśle łączy się z trudnościami w nauce, zaburzeniami zachowania.

Czym jest otyłość i jak ją rozpoznać?

Światowa organizacja Zdrowia WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10% dzieci i młodzieży na świecie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt. Nadwaga lub otyłość, z którymi zmaga się już 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat, to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2. Zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5-krotnie, w ciągu ostatnich 25 lat.

Otyłość to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie się tłuszczu w organiźmie, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Do określenia prawidłowości masy ciała u dzieci do ukończenia osiemnastego roku życia stosowane są tabele lub siatki centylowe (osobne dla chłopców i dziewcząt).

Czynniki rozwoju otyłości

• Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak nieregularne spożywanie posiłków, zbyt duże porcje, zbyt mała ilość warzyw i owoców, spożywanie napojów słodzonych oraz żywności przetworzonej, podjadanie kalorycznych przekąsek.
  • Zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.
  • Czynniki psychologiczne (stres, depresja, napięcie emocjonalne)
  • Rodzinne skłonności do otyłości.
  • Predyspozycje genetyczne

Cukrzyca typu 1 – niepokojące objawy

• Nadmierne pragnienie
  • Częste oddawanie dużych ilości moczu, także w nocy
  • Zmęczenie, apatia
  • Chudnięcie
  • Zajady w kącikach ust
  • Zapach acetonu z ust
  • Zaburzenia widzenia

Cukrzyca typu 2 – niepokojące objawy

• Zwykle przypadkowo stwierdzone podwyższenie glukozy we krwi
  • Otyłość
  • Przebarwienia skóry na szyi, w dołach pachowych i pachwinach
  • Zmęczenie, senność
  • Pogorszenie ostrości wzroku
  • Infekcje intymne

Materiały informacyjno-edukacyjne

Poniżej udostępniam Państwu  ulotki na temat działań profilaktycznych dotyczących otyłości oraz cukrzycy u dzieci, prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w komunikacie opublikowanym na stronie Kuratorium Oświaty w Opolu na stronie głównej.

Darmowe plany żywieniowe

Życzę dużo uśmiechu, spokoju i zdrowia,

Katarzyna Jagielska

zaproszenie