Klub Ośmiu – Młodzieżowy Wolontariat w tym roku po raz pierwszy zorganizował w naszej szkole zbiórkę zniczy na mogiły naszych bohaterów na polskich cmentarzach na Ukrainie. Przez cały miesiąc październik na długiej przerwie wolontariusze pełnili dyżury w klasie nr 35 i prowadzili listę ofiarodawców zniczy. W ramach tej akcji zebrano 210 szt. zniczy. Do zbiórki włączyła się cała nasza szkolna społeczność: uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, a także osoby z poza szkoły.

Dnia 29 października 2013 r. udaliśmy się do Wrocławia do TVP Studio Wschód, aby przekazać zebrane znicze, które zapłoną na wielu polskich mogiłach, zniszczonych i zapomnianych, wołających o pomoc. Dla naszych Rodaków żyjących za wschodnią granicą żałobne lamki z Polski są symbolem pamięci o zmarłych, tych, którzy na zawsze musieli pozostać na obcej ziemi, kawałkiem ojczyzny w szczególnych dniach, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli.

Naszą akcję również w ramach wolontariatu wspomógł Pan Włodzimierz Putowski, który poświęcił swój czas i własnym samochodem zawiózł zebrane znicze do Wrocławia. Razem z Panem Putowskim do TVP udała się delegacja uczniów tj. Wiktoria Gadomska, Patrycja Fiedeń oraz Paweł Gazdecki wraz z opiekunem Elżbietą Wodzianą. Pani odbierająca znicze w wielkim magazynie TVP Studia Wschód poinformowała nas, że jesteśmy 44 szkołą biorąca udział w tej akcji.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się do tego szlachetnego dzieła.

oprac: E. Wodziana