ZAJĘCIA JĘZYKOWE W TERENIE

Dnia 10 marca 2018r. grupa uczniów uczęszczających na zajęcia projektowe z języka niemieckiego ,,Podnosimy jakość edukacji w Gimnazjach z terenu Gminy Namysłów” udała się wraz z opiekunem na spacer edukacyjny po Namysłowie. Chłopcy z klasy II c- Olaf Oleksy, Antoni Płócienniczak, Fabian Szmyd, Marcin Zawadka sprawdzali gdzie i czy w ogóle w naszym mieście można kupić niemiecką gazetę lub czasopismo do nauki języka niemieckiego. Wyjście w teren poprzedził szereg lekcji poświęconych prasie naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie dowiedzieli się, jakich gazet i czasopism mogą się spodziewać i jakiego typu artykuły w nich znajdą. W wielu kioskach  i punktach prasowych usłyszeliśmy odpowiedź: ,,Nie, niestety nie mamy w sprzedaży niemieckich gazet”. Z wędrówki nie wróciliśmy jednak z niczym. Udało nam się zakupić 4 pozycje. Poniżej przedstawiamy wyniki naszej pracy:

TYTUŁ GDZIE ZAKUPIONA? CENA NIEMIECKA CENA POLSKA
,,TV direkt”-czasopismo niemieckie -dwutygodnik kiosk w rynku 1, 10 ε 9,50zł
,,Die neue Frau”-czasopismo niemieckie – tygodnik kiosk w rynku 0,99ε 6,50zł
,,Wochenblatt”- gazeta Niemców w Polsce – tygodnik kiosk w rynku 2,40zł
,,Deutsch aktuell”-magazyn dla uczących się języka niemieckiego – dwumiesięcznik kiosk w Kauflandzie (pasaż) 11,90zł

Drugim celem naszego spaceru było zwiedzanie Namysłowa pod kątem historii. Na zajęciach uczniowie mogli zobaczyć, jak dawniej wyglądało miasto, jakie niemieckie nazwy nosiły ulice, gdzie stał kościół czy szkoła ewangelicka. Gimnazjaliści dowiedzieli się, dokąd wyjechali Niemcy z Namysłowa i gdzie można znaleźć o nich informacje (strona internetowa o Namslauer Heimatfreunde). Oprócz namacalnych zdobyczy uczniowie na żywo  od zupełnie obcej osoby usłyszeli zdanie, iż ,,…warto uczyć się języka niemieckiego i szkoda, że nie robiło się tego za młodu.”

Marta Mysiorek