Z wizytą w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Dnia 08.03.2018r. odwiedziliśmy Synagogę Pod Białym Bocianem przy byłej Wallstraße  w Breslau, znanej też dzisiaj jako ulica Pawła Włodkowica we Wrocławiu. Byliśmy widzami sztuki teatralnej „Wallstraße 13”, poruszającej temat byłej sytuacji lokalnej społeczności żydowskiej na oraz po wojnie. Spektakl w niezmiernie ciekawy sposób ukazał to, o czym zwykle się nie mówi – rozterki wrocławskich Żydów, którzy w powojennej Polsce musieli opuszczać swoje rodzinne miasto. Obecne były także elementy kultury żydowskiej. Mogliśmy zobaczyć popularny w Izraelu taniec, który został stworzony przez Wrocławiankę, czy posłuchać kameralnej, niezwykle cieszącej ucho muzyki, fantastycznie oddającej klimat wspominanych czasów. Po przedstawieniu obejrzeliśmy wystawę, która przybliżyła nas do wielu interesujących, lecz równie tragicznych aspektów historii narodu żydowskiego. Wycieczkę uważamy za naprawdę udaną. Wynieśliśmy nową wiedzę, zaczerpnęliśmy kultury teatru oraz miło spędziliśmy czas, zacieśniając więzy w naszym klasowym gronie. Dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie tego wyjazdu-uczniowie z klasy IIId.