Wrzesień 2020

Całkiem niedawno przedstawiłam Państwu recenzję książki pt. „Chciejskie potwory”, tym razem chciałbym zaprezentować książkę na temat emocji.Książek na ten temat znajdziemy na rynku wydawniczym mnóstwo, w zależności od potrzeb i wieku. Jedną z książek, którą ja osobiści bardzo lubię i polecam, to książka Grzegorza Kasdepke pt. „Wielka księga uczuć”. Jest to pozycja idealna dla całej rodziny. Doskonałe opowiadania, poruszające emocje, które można spotkać na co dzień.

“Wielka księga uczuć” składa się z czterech podtytułów: “Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”, “Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”, “Horror! czyli skąd się biorą dzieci” oraz “Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”.

Opowiadania zamieszczone w „Wielkiej księdze uczuć” są krótkie i proste w formie oraz akcji i przekazie. Zwykle to raczej opisy dotyczące konkretnego zachowania lub odczucia, które dotyka większość bohaterów. W „Wielkiej księdze uczuć” znalazły się zdarzenia powiązane między innymi z tęsknotą, wstydem, pogardą, zazdrością, miłością, nienawiścią, uczciwością, szacunkiem, odwagą, współczuciem, strachem, poczuciem winy, a także o tym, skąd się biorą dzieci. Emocje i pochodne od nich uczucia towarzyszą dzieciom i dorosłym w każdym miejscu oraz w każdym czasie. Nie ma możliwości by na pewne sytuacje, zdarzenia, ludzi nie reagować pod wpływem emocji. Nieraz bywają to dobre emocje i uczucia, a niejednokrotnie zdarza się, że uczucia które wywołują wcześniej wspomniane sytuacje, zdarzenia bywają negatywne. Niejednokrotnie emocje te są trudne do opanowania oraz niemożliwe do przewidzenia. Dzieci rzadko rozmawiają na ten temat, a tym bardziej na temat spontanicznych zachowań, bowiem są one dla nich abstrakcyjne, mało zrozumiałe, nie posiadają języka, którym mogłyby wyrazić to co czują. Zatem opowiadania umieszczone w „Wielkiej księdze uczuć” mogą być pomocne w kształtowaniu tzw. inteligencji emocjonalnej, czyli umiejętności rozpoznawania swoich uczuć i panowania nad nimi. Książka zawiera głęboki przekaz i ciekawe przykłady z życia codziennego, a poprzez zamieszczone na końcu każdego opowiadania wskazówki dla dzieci i dorosłych, autor podpowiada malcom, jak reagować, gdy czują niepożądane i niezrozumiałe emocje i uczucia, dorosłym natomiast, jak wspierać w takiej sytuacji i jak rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym, co aktualnie czują.

Książka w głównej mierze skierowana jest to grupy odbiorczej jaką są przedszkolaki bowiem jest to zbiór zabawnych opowiadań o pani Miłce, nauczycielce do zadań specjalnych, grupie przedszkolaków, których nie da się nie lubić. Jednakże uważam, że śmiało mogę polecić tę książkę uczniom edukacji wczesnoszkolnej, bowiem uczuć, emocji i tego co się z nimi wiąże uczymy się przez całe życie, niezależnie od wieku. A język literacki, którym posługuje się w książce autor jest przyjazny i w pełni zrozumiały dla tej grupy odbiorców.

Dzięki tej książce żadne uczucia, emocje i wartości nie będą Wam już straszne!

Życzę udanej lektury, Kasia Dudziec, psycholog szkolny

P.S. Gdybyście jednak Drodzy Uczniowie i Rodzice nie mieli dostępu do tej książki to na classroomie będę co jakiś czas zamieszczała jej fragmenty 😊