Obecne wydarzenia powodują, iż nasze codzienne życie uległo reorganizacji.Mimo, wielu wydarzeń oraz trudności, które napotykamy my oraz nasze dzieci w chwili obecnej, nasze życie musi i toczy się naprzód. W ramach odskoczni od codziennych obowiązków, psycholog szkolny Katarzyna Dudziec proponuje książkę, która pomoże naszym dzieciom rozwinąć się pod katem psychologicznym, emocjonalnym i społecznym.

Z serii bajki z morałem „Chciejskie potwory. Jak przestały rządzić moim światem”, czyli jak nauczyć dziecko stawiania sobie granic

Czasem zdarza się tak, że dzieci nie potrafią znaleźć umiaru w napływających dookoła przyjemnościach. Zaczynają oglądać telewizję, czy też grać w grę komputerową. Czas upływa a dzieciaki nie potrafią przez dłuższy czas uwolnić się od TV czy odejść od komputera i odpocząć, zrelaksować się. Każdy z nas ma swojego chciejskiego potwora, który czasem sprawia, że czegoś chcemy za bardzo, za mocno, a w końcu i za dużo. Za dużo lodów, za dużo gier komputerowych, za dużo uwagi otoczenia… Chcemy być ciągle w centrum uwagi, a tym bardziej gdy ktoś pochwali nas za coś. O tym właśnie jest ta książka. O chłopcu, którego spotkały problemy wyżej wymienione. Główny bohater znalazł sposób na to, by jego osobisty chciejski potwór, Oskar, przestał nim dyrygować i manipulować. Pełna humoru i mądrości historia o tym, jak znaleźć równowagę wśród naszych potrzeb i pragnień. „Chciejskie potwory” to książka autorstwa Chelo Manchego wydanej przez CoJaNaTo?

Oskar to tytułowy chciejski potwór, towarzysz naszego głównego bohatera. Jest on motywacją chłopca do wygrywania, ale i zarazem jego słabością, która powoduje, że chłopiec nie potrafi odmówić sobie przyjemności. Oskar jest metaforą braku umiaru chłopca, chłopca, który w trakcie lektury uczy się i nasze dzieci jak rezygnować z nadmiaru rozrywki, która z czasem może przekształcić się w uzależnienie. Historia małego bohatera oraz jego osobistego chciejskiego potwora pokazuje czytelnikom, jak łatwo stracić w dzisiejszych czasach, pełnych dobrobytu poczucie umiaru. Książka jest propozycją, którą można przedstawić zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym dzieciom. Napisana prostym i przystępnym językiem, niesie jasny przekaz – korzystanie nadmiernie z przyjemności może spowodować utratę kontroli. Zamieszczona w niej historia pokazuje w bardzo wyraźny sposób różne pokusy towarzyszące ludziom i konsekwencje z nich wynikające, a przede wszystkim uczy, jak z nimi walczyć.