Listopad 2020

Szanowni Państwo, Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą dorobkowi II Rzeczypospolitej.

Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz dorobek II Rzeczypospolitej, w tym: budowę polskiej tożsamości przed 1918 rokiem, odzyskanie niepodległości w 1918 r., mozaikę narodowościową i społeczną, która składała się na społeczeństwo II RP, budowę administracji i samorządności w pierwszych latach niepodległości, rozwój oświaty, międzywojenną kulturę, literaturę, radio i kino, rozwój i upowszechnienie sportu, tworzenie i rozwój polskiego wzornictwa, sukcesy polskiej architektury oraz najważniejsze inwestycje II RP.

Tematy plansz:

• Walka o polską tożsamość do 1918 roku,
  • Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,
  • Polska mozaika,
  • Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,
  • Wyzwania systemu edukacji,
  • Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,
  • Sportowy duch,
  • Piękne rzeczy,
  • Zdrowie i opieka medyczna
  • Architektura
  • W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Planszom towarzyszy również plakat promujący wystawę.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

Źródło wystawy: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/tak-powstawala-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/