Listopad 2020

Dnia 17.10.2013 r. uczniowie klas III naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Muzeum w Oświęcimiu. Jest to coroczny wyjazd, który wynika z planu pracy szkoły. Wyjazd ten ma na celu uświadomienie naszym uczniom efektów totalitarnego reżimu, jakim był niemiecki nazizm. Ludobójstwo na masową skalę do jakiego doszło w Oświęcimiu podczas II wojny światowej to skutek braku szacunku dla innego człowieka, nietolerancji, nacjonalizmu i braku pokoju na świecie.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołane do życia decyzją rządu polskiego z inicjatywy byłych więźniów, realizuje misję edukacyjną Muzeum. O Auschwitz i Holokauście można uczyć wszędzie. Jednak to właśnie na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau można nie tylko zapoznać się z historią funkcjonowania obozu i uzyskać bezpośredni dostęp do relacji i wspomnień świadków, ale także na własne oczy zobaczyć potworne świadectwa Holokaustu — ruiny krematoriów, komór gazowych i inne pozostałości największego obozu koncentracyjnego w historii ludzkości.

Wrażenia z tego wyjazdu zapadają w pamięci uczniów na całe życie. To nie tylko wizyta w muzeum – to także wizyta na największym cmentarzu świata, tyle, ż nie ma na nim miejsc pochówku. Za to pozostało miejsce męczeńskiej śmierci ponad 1,5 miliona ofiar zwiezionych tutaj z całego świata.

oprac: J. Pawłowski