Mroczna wycieczka do prehistorii… atrakcje tylko dla pierwszaków

We wrześniu klasy pierwsze przetrwały Rajd Pierwszaki, który miał za zadanie zahartować nowych uczniów w nowym gimnazjalnym środowisku, jak i zintegrować. W październiku odbyła się kontynuacja dobrej integrującej zabawy z odrobinką nauki. Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyli na podbój wiedzy geograficznej, historycznej i praktycznej. Pierwszym przystankiem była Huta Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim. Klasy pierwsze mogły na własne oczy obserwować powstawanie kryształów etap po etapie, a na końcu cieszyć się zakupionymi efektami ciężkiej pracy rzemieślników huty szkła. Drugi przystanek zapowiadał się mrocznie. Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Ziemi w Kletnie. Na pierwszaków czekało mnóstwo atrakcji począwszy od dinozaurów na eksponatach rodem z prehistorii kończąc. Uczniowie mogli podziwiać oryginalne ślady prehistorycznych gadów, różnobarwne minerały, amonity, a także szkielety ówczesnych mieszkańców naszej planety. Ostatnim i najbardziej wyczekiwanym przystankiem była Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. We wnętrzu jaskini zanurzonej w mroku pierwsze klasy oglądały ciekawe kompozycje utworzone z nacieków zwanych stalaktytami i stalagmitami. Ciekawe i charakterystyczne dla Jaskini Niedźwiedziej były misy, czyli wydrążone przez wodę na powierzchni dziury, przypominające kratery. Niezaprzeczalną atrakcją był jednak śpiący nietoperz w sali balowej. Pogoda przez cały dzień dopisywała pierwszakom, podobnie jak humory podkręcone przez pyszny obiad. Uczniowie wrócili cali i zdrowi, ale najważniejsze – zintegrowani i wzbogaceni o nową wiedzę.