Wycieczka projektowa do Warszawy

W ramach projektu unijnego „Podnosimy jakość edukacji w gimnazjach z terenu Gminy Namysłów” 20 listopada 2018 roku odbyła się wycieczka do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik.

Jest ono jednym z największych w Europie centrów nauki. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Jest także przestrzeń warsztatowa Majsterni oraz dwa niezwykłe teatry – Teatr Robotyczny i Teatr Wysokich Napięć.

W CNK każdy może poczuć się jak prawdziwy naukowiec, gdyż na samodzielne eksperymentowanie pozwalają wspaniale wyposażone laboratoria. Pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczna i robotyczna posiadają sprzęt używany w najnowocześniejszych laboratoriach na całym świecie.

 Przy wejściu wita gości robot humanoidalny, którym można sterować za pomocą dostępnego panelu dotykowego. Nie jest on jedynym robotem, którego spotkamy podczas zwiedzania. Jest też taki, który stara się rozpoznawać nasze emocje i naśladować je na podstawie mimiki, a inny robot może wykonać szkic naszej twarzy.

Po przejściu przez bramkę w oczy rzuca się sporych rozmiarów wahadło. Jest to Wahadło Foucaulta, nazwane tak na cześć swojego wynalazcy Jeana Bernarda Léona Foucaulta. Zawieszona na 16 metrowej linie kula o masie 242 kilogramów powinna poruszać się cały czas po jednej płaszczyźnie, jednak ze względu na obrót Ziemi wokół własnej osi wahadło powoli zmienia kierunek, strącając kolejne słupki stojące na obrzeżach okręgu.

Tuż obok stoją urządzenia pozwalające sprawdzić, jaki kształt łopat wirnika pozwala na najwyższą wydajność elektrowni wiatrowej, a także jakie łopatki pozwalają uzyskać najwięcej energii z turbiny wodnej.

Można też rozegrać mecz mindballa. Gra ta pozwala poczuć się jak mistrz Yoda, ponieważ polega na przepchaniu kuleczki w stronę przeciwnika jedynie za pomocą… myśli. W rzeczywistości aktywność naszego mózgu (EEG) jest badana przez specjalne opaski i przesyłana do komputera, który ją analizuje. Podczas relaksu i skupienia nasz mózg zwiększa fale Alpha i Theta, co powoduje odpychanie kulki w stronę naszego przeciwnika.

To rzecz jasna nie wszystkie atrakcje, które mogli zobaczyć uczniowie naszej szkoły. Taki kontakt z nauką był dla wszystkich sporym pozytywnym przeżyciem i ukazał fizykę, chemię i biologię dziedzinami bliskimi zwykłemu człowiekowi.

 430 total views,  1 views today


powrót do szkoły
Opolskie dla podstawówek
Biuletyn informacji publicznej
logowanie do e dziennika
ikona facebook

Archiwum