Wspominanie niezwykłej kobiety

Choć sama za bohaterkę się nie uważała, to dla wielu nią była. Zwłaszcza dla trzech młodych Amerykanek, które przygotowując się do obchodów Dnia Historii Narodowej, trafiły na wzmiankę o Polce ratującej dzieci z żydowskiego getta w Warszawie. 2500 dzieci? To pewnie błąd drukarski, ale wnikliwe badanie sprawy Ireny Sendlerowej doprowadziły licealistki z Kansas do przejmującej prawdy.
Irena Sendlerowa uruchomiła sieć współpracowników, dzięki którym była w stanie wyprowadzić z getta 2500 dzieci.  Ich prawdziwą tożsamość zapisywała na papierkach i zakopywała je w słoikach w ogródku Jadwigi Piotrowskiej, swej ścisłej współpracowniczki. Irena Sendlerowa trafiła na Pawiak, skąd udało jej się wydostać dzięki wysokiej łapówce. Jedyne czego żałowała to, że nie udało jej się uratować więcej dzieci. Przekonanie rodziców do oddania własnego potomstwa – starszego i tego nowo narodzonego – było zadaniem niezwykle ciężkim. Poświęcenie i determinacja, z którą Irena Sendlerowa próbowała ratować ludzkie życie zostały docenione Medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata w 1965. Po czym słuch o niej zaginął… Dlaczego się tak stało i jakie były dalsze losy Ireny Sendlerowej? Uczniowie – uczestnicy konkursu “Godność w życiu człowieka” mieli okazję wysłuchać informacji na temat milczenia i życia wielkiej polskiej bohaterki, a przy okazji napisać test i zwyciężyć. Hania Łebzuch z klasy II c przygotowała się najlepiej z życiorysu Ireny Sendlerowej i wygrała konkurs, zdobywając maksymalną ilość punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Martyna Cholaś z klasy II c, a nieco dalej pozostali nasi reprezentanci: Gabrysia Beza (III b), Magdalena Sobczyk (III b), Nikola Żak (III b), Dominik Kwiatkowski (III b) i Zosia Kot (III b). Wszyscy wrócili z nagrodami i cenną wiedzą o Irenie Sendlerowej. Konkurs i część artystyczną przygotowali nauczyciele wraz z uczniami z Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie: pani Wioletta Korytko i pan Dariusz Rybak. Uczczenie roku Ireny Sendlerowej odbyło się 14 maja w Bibliotece Publicznej.
oprac. Magdalena Gawlak