Grudzień 2020

Czym zajmuje się pedagog?

Pedagog szkolny zajmuje się wspomaganiem: uczniów, rodziców i nauczycieli.

Prowadzi:

– indywidualne rozmowy wspierające,

– pomaga w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych,

– prowadzi zajęcia w klasach.

Każdy członek społeczności szkolnej – uczeń, nauczyciel i rodzic, może zwrócić się do pedagoga po pomoc i wsparcie w różnych sprawach: porozmawiać o problemach, rozwiać wątpliwości, uzyskać poradę lub informację gdzie szukać dalszej pomocy.

Pedagog szkolny:

-Diagnozuje i rozwiązuje konflikty rówieśnicze, wykorzystując w tym celu metody i techniki dostosowane do sytuacji.

-Analizuje orzeczenia i opinie psychologiczne, pomaga w tworzeniu indywidualizowanych programów edukacyjnych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

-Wspomaga nauczycieli w przygotowywaniu dostosowań edukacyjnych i wychowawczych do indywidualnych potrzeb dziecka.

-Na bieżąco współpracuje z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi i innymi instytucjami wspierającymi rodzinę.

-Zajmuje się pomocą socjalną na terenie szkoły. Informuje o rodzaju pomocy, przyjmuje wnioski                   o stypendia, zasiłki losowe.

-Współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Strażą Miejską i Policją (realizując zadania profilaktyki w szkole).

-Koordynuje sprawy dotyczące bezpieczeństwa .

Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

1. Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
  2. Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
  3. Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
  4. Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
  5. Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
  6. Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.

Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić!!!

Mam dla Ciebie kilka dobrych rad „Co zrobić, aby w nowej szkole osiągnąć sukces”? oto one:

1. Na początku zrób dobre wrażenie: zgłaszaj się dużo na lekcjach, ubieraj się stosownie do ustaleń, poprawnie wysławiaj, bądź w zgodzie z Regulaminem Szkoły
  2. Będziesz w nowej klasie, staraj się poznać wszystkich, nie zamykaj się w sobie, bądź w dobrych kontaktach ze wszystkimi.
  3. Angażuj się w życie klasy i szkoły- zadania dla chętnych, udział w konkursach szkolnych – jest jak najbardziej wskazany.
  4. Twoje zachowanie będzie wpływało na oceny końcowe, jeżeli będziesz rozmawiał na lekcjach – stracisz wiele ważnych informacji i narażasz się na nieprzyjemne uwagi.
  5. Jeżeli zostałeś wywołany do odpowiedzi nie myśl o ocenie jaką chciałbyś otrzymać, lecz skup się na tym co mówisz.
  6. Uważnie słuchaj pytania. Powtórz sobie kilka razy w myślach, o co zostałeś zapytany. Nie rozglądaj się po klasie w poszukiwaniu „pomocy”. Bądź skupiony!
  7. Ucz się systematycznie, niewiedza wywołuje strach, który paraliżuje. Nie ma cudów i nie możesz liczyć na to, że przy odpowiedzi nagle cię olśni.
  8. Wypracowanie zacznij pisać, co najmniej 2-3 dni wcześniej, o resztę pytaj nauczyciela lub pedagoga.
  9. Aby zapamiętać, trzeba najpierw dobrze zrozumieć o co chodzi, potem powtarzać, powtarzać ….zapytaj jak.
  10. Jak uczyć się szybko, dobrze i bez wysiłku? Tego będziemy się uczyli. Jeżeli chcesz wiedzieć już teraz- pytaj. Ustal z Rodzicami i rodzeństwem zasady, które ułatwią Tobie naukę w domu.
  11. Staraj się pracować samodzielnie – tylko w niektórych sytuacjach proś Rodziców o pomoc przy odrabianiu lekcji. To przecież chodzi o Twój rozwój, a nie tylko o dobrą ocenę.

WSPÓŁPRACA

Zachęcamy Państwa do kontaktować się z nami na terenie szkoły w godzinach pracy pedagoga i psychologa szkolnego. W szczególnych sytuacjach możliwy jest kontakt w innym terminie po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.

Natomiast w czasie pracy zdalnej wparcie pedagoga i psychologa można uzyskać poprzez kontakt na E-dzienniku, lub telefoniczny: 77 4101377. Ewentualne trudności wychowawcze można także zgłaszać u wychowawcy.

Zapraszamy do współpracy:

Katarzyna Jagielska