Wielka Encyklopedia 100lecia Niepodległości

To kolejny epicki projekt biblioteki i zespołu nauczycieli humanistów. Celem encyklopedii jest zapoznanie uczniów oraz rodziców z wydarzeniami historycznymi i kulturalnymi z lat 1918 – 2018. Encyklopedia sama w sobie kryje mnóstwo haseł. Podobnie nasza Wielka Encyklopedia. Każda klasa otrzymała zadanie. Klasy pierwsze wykonały godła Polski – jedne z roku 1918 i drugie z roku 2018. Klasy drugie wyrysowały i wykleiły mapy Polski. W ten o to sposób każdy może zobaczyć zmiany granic i obszaru naszej ojczyzny w przeciągu stu lat. Na mapach są informacje dotyczące danych administracyjnych dla porównania sytuacji obecnej z przeszłą.

Godła i mapy stanowią ramy naszej epickiej encyklopedii, natomiast jej karty zapełnią uczniowie klas od czwartej do trzecich klas gimnazjalnych. Na kartach znajdą się najważniejsze wydarzenia historyczne, najwybitniejsi nasi literaci, naukowcy, politycy i sportowcy oraz artyści. Przeczytacie o zawodach z lat 1918 – 2018 i o słownictwie, które wyszło z użycie i które „zalało” nasz język polski.

Encyklopedia wykonana jest w formie lapbook’ów, czyli plansz zawierających mnóstwo informacji na dany temat, do kartkowania, przeglądania, wyciągania itp. Efekt wspólnej pracy integrującej oddziały klasowe i dziedziny wiedzy można oglądać na korytarzu na parterze. To nasz wspólny wkład dla uczczenia wolnej Niepodległej.