Warszawski sen

Warszawski sen… spełniony!

Wyruszając do stolicy dnia 2 czerwca o 5.30, w dodatku z zapowiedzią nieciekawej pogody, nikt z „wycieczkowiczów” nie przypuszczał, że brak słońca nie będzie przeszkodą w przeżyciu niesamowitej przygody. Warszawa przywitała nas pochmurnym niebem i groźbą deszczu, jednak spacer po Parku Łazienkowskim dodał nam energii do dalszego zwiedzania.

W najsłynniejszym warszawskim parku zwiedziliśmy osiemnastowieczny Biały Domek z zachowanym oryginalnym wyposażeniem, widzieliśmy Pałac na Wodzie, przechodziliśmy obok Starej Pomarańczarni. Zwiedzanie warszawskich Łazienek zakończyliśmy wspólnym zdjęciem pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Kolejnym punktem wycieczki, na którą pojechało 44. uczniów z klas pierwszych I c, I a i I b oraz uczniów klasy II a, było Stare Miasto. Starówka z Zamkiem Królewskim, Kolumną Zygmunta, z kolorowymi fasadami kamienic zrobiła na nas duże wrażenie. Zwiedziliśmy m.in. Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, w której znajduje się grób kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nie mogliśmy pominąć także niegdysiejszej siedziby Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Polsce „ministerstwa oświaty”. Dziś mieści się tu Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.

W związku z mundialem w planie wycieczki nie mogło zabraknąć Stadionu Narodowego. Mimo że trwały przygotowania do meczu, udało nam się wejść na trybuny i z najwyżej położonych miejsc podziwiać największy stadion w Polsce.

Obowiązkiem każdego turysty jest również wjazd na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Widok z tarasów jest niezapomniany, a bliskość szklanych wieżowców sprawiała, że były na wyciągnięcie ręki.

Ciekawym przeżyciem było także zwiedzanie Sejmu oraz siedziby Polskiego Radia, w którym to uczniowie mogli spróbować swoich sił przed mikrofonem, a później posłuchać siebie „w eterze”.

Warszawa to nie tylko miasto królów i okazałych zabytków. Bolesne piętno odcisnęła tu okupacja w czasie II wojny światowej. Uczniowie, podczas dwóch dni wycieczki, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Pawiak, miejsca najgłośniejszych akcji podczas okupacji oraz przechodziliśmy przez ulice dawnego getta. W Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat warunków życia w okupowanej Warszawie, o przebiegu samego powstania, a nawet poczuć na własnej skórze trudy związane z poruszaniem się mieszkańców stolicy siecią kanałów. Uczniowie obejrzeli również film „Miasto ruin” w jakości 3D, który unaocznił ogrom zniszczenia i wysiłek włożony w odbudowę Warszawy. Wysłuchaliśmy również ciekawych opowieści o bohaterach akcji pod Arsenałem, o udziale młodych warszawian – harcerzy, których bohaterstwo i odwagę uhonorowano pomnikiem Małego Powstańca. Odwiedziliśmy także miejsce największych zbrodni hitlerowskich – PAWIAK oraz mieliśmy okazję złożyć hołd poległym powstańcom i żołnierzom Armii Krajowej na Powązkach.

Drugi dzień pobytu w Warszawie zakończyliśmy ogniskiem i wyśmienitą zabawą przygotowaną przez opiekunów wycieczki panią Ewę Ryszczyk, panią Aleksandrę Wojnarską, panią Magdalenę Gawlak oraz pana Marcina Mysiorka.

Trzeci dzień, niestety już ostatni, spędziliśmy w Centrum Nauki KOPERNIK. Uczniowie mogli zabawić się w naukowców, detektywów, przeżyć „trzęsienie ziemi”, lot na „latającym dywanie”, zrobić największą bańkę mydlaną, położyć się na łóżku fakira oraz zobaczyć siebie za kilkadziesiąt lat. Zadowoleni i bogaci w wiedzę pożegnaliśmy się z Warszawą, podziwiając panoramę stolicy z tarasów Biblioteki Uniwersyteckiej. Wróciliśmy w godzinach wieczornych, cali i zdrowi, a przede wszystkim, ze spełnionymi warszawskimi snami.

oprac. Magdalena Gawlak

1,624 total views,  1 views today