Piękna pogoda sprzyjała krajoznawczym wędrówkom po Warszawie jakie zorganizowaliśmy dla uczniów klas Ie, Id i IIa. Podróż zaczęła się wczesnym rankiem 12 maja. Przy klapniętych powiekach dojechaliśmy do stolicy. Rozpoczęliśmy zwiedzanie miejsc szczególnych nie tylko dla warszawiaków. Muzeum Powstania Warszawskiego i jego eksponaty przybliżyły gimnazjalistom relacje z okupowanej stolicy i działań do wolności. Bohaterowie tamtych wydarzeń, dokumenty, broń i pamiątki po ludziach niewiele starszych od dzisiejszych gimnazjalistów.

Zwiedzane wystawy zwieńczyły seanse filmowe dokumentujące tragedię i heroizm powstańców. Kolejnym miejscem były Łazienki, które zachęciły nas do spaceru i wesołych relacji między uczestnikami wyjazdu. Tu odbyło się wielkie foto z Chopinem w tle.

Później królewskimi alejkami doszliśmy do pałacu na wodzie i amfiteatru antycznego. W tym miejscu musieliśmy przyspieszyć kroku, bo nad Warszawą zaczęło się błyskać i zbliżała się burza. W pośpiechu odwiedziliśmy Piłsudskiego i pomachaliśmy wartownikom w Belwederze. Zapowiadana zmiana pogody nastąpiła, gdy byliśmy na 31 piętrze Pałacu Kultury.

Z tarasu widokowego podziwialiśmy deszczową panoramę miasta. Zanim opuściliśmy wieżowiec ponownie wyszło słońce. Jeszcze krótki spacer wokół monumentalnych postaci świata pracy i przejazd do hotelu. Później kolacja, zakupy w Biedronce i pokojowe nasiadówki. Czas na który wielu czekało.

Drugiego dnia wycieczki zaczęliśmy od poważnej nauki na wesoło. Centrum Nauki Kopernik odkryło dla nas swoje tajniki. Światła, siły, kosmos, roboty stały się zabawkami, a nauka przygodą. Czas przestał mieć znaczenie. Po trzech godzinach nowoczesności musieliśmy jednak zmienić epokę. Przed nami swoje podwoje otworzyły królewskie komnaty. Zwiedziliśmy Zamek Królewski. Wiele komnat i opowieści o życiu szlachty, historia Sejmów RP i Konstytucji. Zjedliśmy królewską kolację na zamku i krótkim spacerem po starówce zakończyliśmy dzień.

Kolejnego dnia poznawaliśmy stolicę. Piesza wędrówka traktem królewskim przez Stare Miasto. Odwiedziny Syrenki, pomnik Powstania Warszawskiego i Grób Nieznanego Żołnierza. Po zmianie warty były jeszcze lody i powrót do domu. Trudy podróży złagodzone zostały przystankiem w McDonalds, a wieczorem każdy szczęśliwie dotarł do domu. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną.

Piotr Leszczyński