Tydzień Bibliotek 2018 już za nami

Ale jaki to był tydzień! Dla naszych najmłodszych uczniów pani bibliotekarka przygotowała wyśmienitą zabawę w formie escape roomu. Pięcioosobowe zespoły, zanim weszły do biblioteki, usłyszały mrożącą krew w żyłach historię tajemniczego głosu, piskliwie jęczącego: “Ratunku”. A w środku… czekały na małych bohaterów same niespodzianki i zagadki sprawdzające umiejętności czytania ze zrozumieniem, liczenia, szeregowania słów w kolejności alfabetycznej, korzystania z internetu, układania elementów w całość i szukania,  upraszczając – sprawdzano umiejętności korzystania z biblioteki.

A tym potworkiem, który te wszystkie trudne przeszkody w postaci zagadek rzucał pod stópki małych bohaterów okazała się… Może lepiej nie zdradzać tajemnicy. Uczniowie starsi mieli okazję zyskać plusowe punkty za wzorowe oddawanie wypożyczonych podręczników do nauki na egzamin gimnazjalny i podręczników, z których już nie korzystają na lekcjach. Ta wyjątkowa “amnestia” trwała tydzień (od 8 maja do 15 maja), kto zdążył, na pewno odnotował na koncie +5pkt, a kto się spóźni… cóż, otrzyma tyle minusów, ile dni zwlekał z oddawaniem podręczników. Oddawanie podręczników do geografii i wiedzy o społeczeństwie jest ważne, gdyż są to podręczniki przechodnie. Jeśli trzecie klasy je przetrzymują, drugie klasy nie maja się z czego uczyć.
Od maja do czerwca szkolna biblioteka bierze udział w akcji “Wędrująca biblioteka”. Akcja polega na ścisłej współpracy biblioteki z Biblioteką Publiczną, a dotyczy wypożyczania księgozbioru. Uczniowie klasy pierwszej mogą wypożyczyć ze szkolnej biblioteki książki o przygodach Reksia czy Bolka i Lolka, na które tak długo czekali, a starsi uczniowie również znajdą coś dla siebie.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w szkolnej świetlicy pojawił się gość. Pan Michał Wilczak, przeczytał dzieciom wiersz Juliana Tuwima pt. “Warszawa” i rozmawiał z uczniami klas pierwszych o tym, jak my – mieszkańcy miasta – możemy wpłynąć na jego jakość. Po “solidnej” debacie pierwszaki wraz z opiekunami wypełnili swoimi propozycjami mapę Namysłowa. Nie zabrakło ratusza, sklepów, bloków i innych ważnych obiektów. Atrakcje związane z obchodami Tygodnia Bibliotek przygotowała pani bibliotekarz, która przypomina o oddawaniu podręczników, lektur i konkursie 6 book challenge (jeszcze tylko dwa tygodnie!).
Oprac. Magdalena Gawlak