Trudne sytuacje

Zachowania trudne są uwarunkowane wieloma czynnikami, które tkwią zarówno w samej jednostce, jak i w jej otoczeniu. Czasami przyczyną niewłaściwego zachowania dziecka lub gwałtownej reakcji jest po prostu zła dyspozycja fizyczna czy psychiczna danego dnia, która objawia się niepokojem i rozdrażnieniem. W wielu wypadkach nieprawidłowe zachowania, zwłaszcza powtarzające się, są efektem przykrych doświadczeń z otoczeniem społecznym
i mają charakter obronny. Zdarza się też, że dziecko żyje w stanie permanentnego przeciążenia emocjonalnego, a drobna trudność doświadczona w szkole, w domu, na podwórku  jest przysłowiową „kroplą przepełniającą czarę”, która wyzwala reakcję budzącą niepokój lub irytację. Czasem trudne zachowanie jest wołaniem o pomoc, próbą wymuszenia uwagi i wsparcia ze strony dorosłych spoza rodziny. Zatem by móc sobie radzić z trudnymi zachowaniami warto skorzystać z poniższego DRZEWKA DECYZYJNEGO.

wykres

Z poważaniem Katarzyna Dudziec