Święty Mikołaj w naszym gimnazjum

Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.

Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większej części Europy, w tym w Polsce, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu. Oczywiście św. Mikołaj w tym dniu dotarł także do Namysłowa i pojawił się w namysłowskim Markecie „Kaufland”, gdzie uczennice: Ania Boch, Paulina Bobrowska, Natalia Jagieła oraz Karolina Wierzchołowska ze Szkolnego Koła Teatralnego wcieliły się w role Aniołków św. Mikołaja i wraz z nim obdarowywały prezentami dzieci z Przedszkola Integracyjnego w Namysłowie.

Małgorzata Górniak

1,001 total views,  1 views today