Święta tuż, tuż…

Święta tuż, tuż…..Jak mądrze wykorzystać przedświąteczny czas, który nam jeszcze pozostał?

Na Święta Bożego Narodzenia czekamy cały rok. Już od początku grudnia planujemy
(a niejednokrotnie i wcześniej), jak będą wyglądały. Ogarniamy dom, szykujemy potrawy, stroimy mieszkania, choinki, kupujemy prezenty. Chcemy, by te trzy dni wyglądały inaczej niż zwykle, by były wyjątkowe, magiczne i niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju, jeszcze lepsze od tych z ubiegłego roku.

Ważne jest, aby kultywować zwyczaje wyniesione z domu, warto również pokusić się
o wypracowanie własnych, takich, które, będą charakterystyczne tylko dla Waszej rodziny
(i przez to wyjątkowe), a ponadto pozwolą stworzyć magiczny, niepowtarzalny, charakterystyczny rodziny nastrój. Dobrze jest już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że święta to przede wszystkim wspólnie spędzany czas, w którym prezenty, nie są czymś obowiązkowym, a jedynie miłym dodatkiem. Zatem jak to zrobić? Poniżej przedstawiam kilka propozycji:

 • Tradycja świąt Bożego Narodzenia – warto jest zapoznać z nią najmłodszych
  Wiedza i zrozumienie powodują, że chętniej w czymś uczestniczymy. Tak samo jest
  z dziećmi. Warto zatem omówić z dziećmi najważniejsze rzeczy związane z Bożym Narodzeniem – o narodzinach Jezusa i działalności Świętego Mikołaja (tego „prawdziwego” J ). Wyjaśnić, dlaczego ubieramy choinkę, co oznacza dodatkowy talerz na stole, dlaczego pod obrus wkładamy sianko i co symbolizuje opłatek oraz dlaczego się nim dzielimy.
 • Naucz dziecko dzielić się z innymi – wykorzystaj przedświąteczny czas, by uwrażliwić swoje dziecko na los innych, nauczyć je empatii i współczucia.
 • Zaangażuj dziecko w przygotowania – pamiętajmy, że czym skorupka nasiąknie za młodu………
  Samo obserwowanie niekoniecznie jest interesujące, może powodować znudzenie
  i zniechęcenie. W szczególności dotyczy to dzieci tych najmłodszych, które są żądne wiedzy i aby coś zrozumieć, muszą czynnie w tym uczestniczyć i angażować się emocjonalnie. Dlatego jeżeli chcemy, aby nasze pociechy odczuły wyjątkowość
  i magię świąt, stwórzmy im okazję do aktywnego udziału w przedświątecznych przygotowaniach. Pamiętajmy jednak, iż angażując dzieci w działania związane
  z przygotowaniem świąt, należy wziąć pod uwagę ich wiek i możliwości. W co więc zatem możemy zaangażować nasze pociechy?:

 

 1. Świąteczne pierniki – to zadanie, z którym dzieci poradzą sobie z łatwością. Możesz powierzyć im wycinanie pierników, lukrowanie, czy też ozdabianie według własnego pomysłu posypkami, cukierkami bądź też farbkami spożywczymi.
 2. Porządki – bardzo często sprzątanie dzieciom (jak i nam dorosłym) kojarzy się z czymś nudnym, czymś za karę, niewartym uwagi i czasu. Trudno jest niejednokrotnie zmotywować dziecko do zrobienia porządku na swoim biurku, a co dopiero mówić o sprzątaniu całego mieszkania!”. Są jednak na to sposoby…… Sprzątanie warto zamienić w coś niezwykłego, ważnego, jakąś przygodę. Nadzorujmy nasze pociechy przy wykonywaniu tej czynności, ale… pozostawmy im odrobinę swobody. Obdarzmy dziecko zaufaniem, pozwalając, aby nauczyło się nowych rzeczy. Ważne jest również docenienie nawet najmniejszego wysiłku dziecka (pamiętajmy, ze nie od razu Rzym zbudowano). Wspólne sprzątanie niech będzie również okazją do wspólnego spędzenia czasu. Pozwoli to na pogłębianie więzi emocjonalnej i budowanie świątecznej atmosfery.
 3. Świąteczne życzenia – składanie życzeń nie jest łatwym zadaniem. Zatem by zamienić obowiązek w przyjemność (przecież nie wypadanie złożyć życzeń- taki przekaż bardzo często kierujemy my dorośli w kierunku dzieci) pomóżmy mu się do tego przygotować. Sprawę mogą ułatwić wspólnie, własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, które jednocześnie pokażą dziecku inną formę wysyłania życzeń niż sms-y, tak popularne w dzisiejszych czasach.
 4. Strojenie domu, ubieranie choinki – to jedna z czynności, na którą każde dziecko czeka z niecierpliwością. Zanim jednak przystąpimy do dekorowania domu oraz świątecznego drzewka, warto pokusić się o własnoręczne, wspólne wykonanie ozdób (bombki, łańcuchy, aniołki, gwiazdki). Wspólne wykonywanie ozdób świątecznych to zajęcia przyjemne, a ponadto rozwojowe.
 5. Nakrywanie do stołu – może stać się świetną okazją do tego, by nauczyć dziecko tej umiejętności. Nawet maluch poradzi sobie z układaniem sztućców, serwetek, rozmieszczaniem ozdób na stole, a włożenie siana pod obrus i przygotowanie pustego miejsca dla zbłąkanego wędrowca będzie kolejną okazją do zapoznania z tradycjami świątecznymi.
 6. Prezenty- własnoręcznie przygotowane – to świetna okazja, aby pokazać dziecku, że prezenty wykonane samodzielnie są bardziej wartościowe, niż te kupione w sklepie.

 

 

Katarzyna Dudziec

Psycholog szkolny

 132 total views,  1 views today


powrót do szkoły
Opolskie dla podstawówek
Biuletyn informacji publicznej
logowanie do e dziennika
ikona facebook

Archiwum