Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Czy w czasie izolacji spowodowanej pandemią jesteście w grupie osób, które chętniej czytają książki?
Czytanie książek jest rozrywką znaną od kilku tysięcy lat i wydawać by się mogło, że był to też rentowny biznes. Czy na pewno? Niestety, pierwsze książki – nawet te powstałe na kamiennych czy glinianych tablicach – były później kopiowane na potęgę. Powstał nawet specjalny „niewolniczy cech”, który specjalizował się tylko w odpisywaniu. Tak było w antycznym Rzymie, choć już wcześniej Grecja zapoczątkowała obowiązek tytułowania dzieł, zapłatą dla autora była… wieczna sława!

Pierwszym dokumentem chroniącym prawa autorskie była konwencja berneńska z 1886 roku. Nie uchroniła jednak interesów wielu poczytnych autorów żyjących w XIX i XX wieku, np. polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Na jego powieściach zarabiali głównie wydawcy, a nawet tłumacze. Sam pisarz… no cóż, żył z pracy korespondenta i drobnych honorariów czy podarków przysyłanych od wdzięcznych czytelników. Całe szczęście, że był dość płodnym twórcą i uwielbianym na całym świecie!

Czy dzisiaj umiemy respektować prawa autorskie? Trudne pytanie, tym bardziej że w dobie wolnego dostępu do Internetu nie zawsze jesteśmy w stanie określić autora danej wypowiedzi. Zamiast samemu stworzyć prezentację albo napisać wypracowanie, korci, żeby ściągnąć gotowca. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kopiowanie bez pozwolenia tekstów – internetowych, papierowych, elektronicznych – jest łamaniem prawa i okradaniem ich autorów. Warto sprawdzić licencję zanim wykorzysta się dane dzieło i podpisze pod jego treścią – obojętnie, czy to będzie artykuł, prezentacja czy gotowe zadanie domowe.Tak dla czystości własnego sumienia. Poza tym, ściągając, nie zdobędzie się wiedzy, ani się nie zrozumie treści nauczania, a chodzi jednak o to, żeby coś umieć – coś więcej niż „kopiuj-wklej”.

Magdalena Gawlak & Molik Książkowy

 77 total views,  1 views today


powrót do szkoły
Opolskie dla podstawówek
Biuletyn informacji publicznej
logowanie do e dziennika
ikona facebook

Archiwum