Listopad 2020

W dniu 23.01.2014 r. w ramach profilaktyki przeciw uzależnieniom prowadzonej przez Wydział ds Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Namysłowie odbyło się spotkanie ze znanym aktorem Lechem Dyblikiem. W spotkaniu wzięły udział klasy trzecie naszego Gimnazjum.

Znany wszystkim z wielu rół filmowych aktor opowiadał młodzieży o swojej drodze walki z nałogiem. Obrazowo, ze swadą mówił, jak łatwo stał się alkoholikiem i jak trudno było się uwolnić z nałogu. Spotkanie umilały ballady w języku rosyjskim, które Lech Dyblik wykonuje z dużym artyzmem i charakterystycznym głosem.

Najważniejsze było jednak przesłanie, które dotarło do słuchającej z zainteresowaniem młodzieży. Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia i autografy, o które młodzież prosiła Pana Dyblika.

oprac: W. Putowski

A oto garść opinii uczestników spotkania:

“Ostatnio miałam okazję udać się na dość nietypowe spotkanie. Nietypowe, bo tak różne od tych, w których miałam szansę uczestniczyć. Znany polski aktor-osoba publiczna, pozornie pozbawiona wad opowiada nam o swoim alkoholizmie. Było to piękne spotkanie, oparte na prawdzie i okazaniu nam zaufania. Zostaliśmy przez Pana Dybika potraktowani jak równi z równym, czym zapewne „kupił” uwagę wielu z nas. Nie wierzę, że na sali znalazła się osoba, której nie wzruszyły szczere do bólu historie przeplatane pieśniami radzieckimi. Spotkania tego typu, oparte na historii, znaną autorowi z autopsji, pozostaną w nas na zawsze. Myślę, że każda nastoletnia osoba zanim sięgnie po kolejną puszkę piwa przypomni sobie słowa Pana Dybika. Takich słów i historii się nie zapomina. Gromadźmy je w swojej pamięci i nigdy o nich nie zapominajmy. Wreszcie wiemy, że słowa „mnie to nie dotyczy” nie mają w sobie krzty prawdy.”

Julia Kosikowska kl. IIId

“Spotkanie z aktorem Lechem Dyblikiem było dla nas wszystkich bardzo pouczające. Pan Dyblik przedstawił nam swoją historię związaną z nałogiem alkoholowym, z której wyszedł obronną ręką. Dla nas to dobra lekcja pokazująca, że człowiek może stoczyć się na dno moralnego upadku i odbić się od niego, żyć godnie i osiągać sukcesy. Artysta dostarczył nam wiele pozytywnych wrażeń, a poprzez grę na gitarze stworzył bardzo sympatyczny klimat.”

Dorota Matkowska kl. IIId