Listopad 2020

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim

Wiara we własne możliwości i dążenie do spełnienia marzeń niejednokrotnie stanowią klucz do sukcesu i ze zwykłych ludzi formują osoby wyjątkowe. Należy jednak pamiętać, że bez ciężkiej pracy, nie osiągniemy niczego, a niespełnione ambicje zamienią nas w istoty zgorzkniałe i złośliwe. Takie przesłanie płynęło ze spotkania uczniów naszego gimnazjum z Arkadiuszem Niemirskim – autorem książek dla młodzieży i dorosłych, który w 2000 r. zadebiutował powieścią “Pan Samochodzik i skarby wikingów”, a do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. W lipcu 2003 nakładem wydawnictwa OSSOLINEUM ukazała się jego pierwsza “oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży “Pojedynek detektywów”, a na jesieni tego samego roku zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”. We wrześniu 2009 ukazała się kolejna pozycja dla młodzieży “Tajemnica Fabritiusa”, w kwietniu 2010 “Klątwa Nipkowa”. “Prowokator” (Wydawnictwo Wołoszański, 2014) to jego ostatnia powieść. Na jesieni 2015 ukażą się wznowienia dwóch starszych powieści: “Pojedynek detektywów” i “Testament bibliofila” z nowym zakończeniem (Wydawnictwo “Skrzat”). Pan Arkadiusz, podążając za współczesnymi trendami, przygotował dla słuchaczy prezentację multimedialną tłumacząc, że bez przekazu audiowizualnego nie trafi się do współczesnej młodzieży, która nie odrywa oczu od ekranów. W wyjątkowo błyskotliwy i zabawny sposób przedstawił swoją młodość, studia na zootechnice i weterynarii, działalność w kabarecie (“Kabaret i…”), współpracę z III Programem Polskiego Radia. Jego barwne życie doskonale pasuje do słów, które odnajdziemy na stronie www.niemierski.com: Wszystko na świecie istnieje po to, by skończyć się książką (S. Mallarme)Jeśli weźmiemy sobie te słowa do serca, to każdy nasz dzień stanie się przygodą, rzeczywistość, którą tak zachwycony jest autor „Prowokatora”, wygra z wykreowanym światem fantasy, a nasze losy będą inspiracją do napisania genialnej książki, może scenariusza …Bierzmy się więc do pracy i nie zrażajmy faktem, że statystyczny Polak czyta tylko pół książki rocznie. Spotkania z takimi osobowościami jak Arkadiusz Niemirski mogą bardzo wiele zmienić w świadomości młodego i tego starszego pokolenia. Dziękujemy zatem pracownikom Biblioteki Publicznej w Namysłowie, którzy jak zawsze pamiętają o nas – społeczności gimnazjalnej, zapraszając nas na podobne uroczystości.

Opiekun SU,
Kinga Węgrzyn-Kanak