Spektakl “Romeo i Julia”

Dnia 11 kwietnia br. uczniowie Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi udali się do Namysłowskiego Ośrodka Kultury na spektakl „Romeo i Julia”. Przedstawienie przygotował zespół Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

Spektakl wyreżyserowany na podstawie sztuki Szekspira obejrzały klasy pierwsze (Ib, Ic, Id, Ie) oraz klasy drugie (IIa, II c), łącznie 115 osób z opiekunami: p. Jolantą Włodarczak, p. Elżbietą Wodzianą, p. Martą Konieczną. P. Aleksandrą Wojnarską oraz p. Magdaleną Gawlak. Jedna z najbardziej znanych tragedii Szekspira jest lekturą obowiązkową, z którą uczniowie wymienionych klas jeszcze się zmierzą.

Historia stara jak świat – dwa zwaśnione rody i dwoje młodych kochanków, wplecionych w konflikt, którego istoty nikt tak naprawdę nie zna. Romeo i Julia, tytułowa para, cierpi na rodzinnych waśniach najbardziej, a ich śmierć jest odbierana jako kara za nienawiść a może też jako część kosmicznego planu. Akcja tragedii rozgrywa się najczęściej pod osłoną nocy, co podkreśla tragiczny wpływ kosmosu na losy kochanków.

Najpiękniejsze strofy o miłości, jakie wyszły spod pióra Szekspira, oddawała oszczędna scenografia, ale przede wszystkim doskonałe kreacje aktorskie, wywołujące u widza cały wachlarz emocji.

oprac. Magdalena Gawlak