„Słowo na G”

Uczniowie klas drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Namysłowie w dniach 23 i 24 października oraz 2 i 3 listopada 2017 roku brali udział w spektaklu pt. „Słowo na G”
i warsztatach zorganizowanych przez Teatr Układ Formalny z Wrocławia. Tematyka inscenizacji dotyczyła przemocy oraz szerokiego spektrum jej konsekwencji. Spektakl nawiązywał do nurtu nazywanego teatrem w klasie, co oznacza, że twórcy nie budowali teatralnej iluzji. Poza minimalną scenografią cała inscenizacja oparta była na realistycznym aktorstwie i intymności. Projekt składał się z dwóch części. W pierwszej części społeczność szkolna podglądała spektakl rozgrywający się w pustej klasie. W drugiej natomiast wszyscy uczestnicy wydarzenia zasiedli przy wspólnym stole by wziąć udział w radzie pedagogicznej. Po spektaklu odbyły się dwugodzinne warsztaty prowadzone przez psychologa i edukatora seksualnego.

Uczestnicy projektu mieli możliwość obejrzenia tej samej sytuacji
z perspektywy młodzieży oraz nauczycieli, a następnie przedyskutować tematykę inscenizacji podczas warsztatów prowadzonych przez specjalistów. Uczniowie poprzez analizę postaw bohaterów oraz sytuacji konfliktowej mogli odpowiedzieć na pytanie: na jakim etapie i w jaki sposób można powstrzymać eskalację przemocy?

zaproszenie