Siła wspomnień

Czy zastanawialiśmy się kiedyś co dają nam wspomnienia? Jak tworzą naszą tożsamość? Ryszard Kapuściński (polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf) stwierdził, iż „dzieciństwo jest jedyną porą, która trwa w nas całe życie.”
To co najcenniejsze, a zarazem i niematerialne to wspomnienia, które możemy podarować naszym bliskim. Warto korzystać z każdej sposobności, by tworzyć i budować jak najwięcej pozytywnych, rodzinnych wspomnień, tak aby nasze dzieci mogły z nich czerpać w przyszłości i korzystać z ich zbawiennego wpływu.
Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jaką rolę mogą pełnią wspomnienia? Nasze życie to paleta przeróżnych wydarzeń zarówno tych dobrych, miłych i ciepłych, jaki i tych o których najchętniej chcielibyśmy zapomnieć, to chwile wyjątkowe, ale też te powszednie, na które w danej chwili nie zwracamy żadnej uwagi.
To co buduje nasze szczęście i dobre samopoczucie to m.in. nasze dobre wspomnienia i kojarzące się z nimi emocje o zabarwieniu pozytywnym, przyjemnym. To właśnie na wspomnieniach budujemy swoją historię życiową i swoje doświadczenia. Wspomnienia pozwalają nam określić siebie w otaczającej nas rzeczywistości, a ponadto definiują naszą tożsamość, odpowiadają na pytania kim jesteśmy, kto miał na nas wpływ, co nas ukształtowało, kto był dla nas ważny. To co dobre kojarzy nam się z bezpieczeństwem, zatem i dobre wspomnienia pozwalają nam się czuć bezpiecznie, a ponadto generują nasze szczęście. Sięgając do wspomnień możemy również wyciągać wnioski, a co ważniejsze uczyć się na błędach.
Dobre wspomnienia mają wartość leczniczą, terapeutyczną.
Badania przeprowadzone przez profesora Clay Routledge z Uniwersytetu Stanowego w USA dowodzą, że wspominanie z lat dziecięcych mają działanie kojące i uspokajające, wyciszają, a bardzo często nawet łagodzą stres i poczucie lęku. Według badacza wspomnienia nadają naszemu życiu wartość i sens.
Liczni badacze oraz psychologowie/psychoterapeuci zalecają pielęgnację pozytywnych wspomnień przez co najmniej 20 minut dziennie. Jest to swoista forma autoterapii, która z kolei może pomóc nam wzmocnić motywację oraz wyznaczać i realizować cele. Praca podczas psychoterapii nad niełatwymi wspomnieniami z życia pacjenta ma na celu przede wszystkim pomóc poradzić sobie z tłumionymi uczuciami, które wpływają na to co tu i teraz, natomiast pozytywne wspomnienia i związane z nimi pozytywne emocje, mogą pomóc odnaleźć ukryte w każdym z nas możliwości. Dobre wspomnienia mogą być całkiem dobrym sposobem radzenia sobie z trudnościami, które niejednokrotnie pojawiają się na naszej drodze.
Reasumując, wspomnienia wpływają na podejmowane przez nas decyzje oraz na to jak postrzegamy świat i jak oceniamy przeszłość oraz szanse na przyszłość. Ponadto wspomnienia wpływają nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale również i somatyczne. Zatem rolą nas Rodziców jest zrobienie wszystkiego, aby nasze pociechy miały jak najwięcej okazji do przeżywania przyjemnych momentów w swoim życiu, które w przyszłości będą do nich wracały. Zatem co zrobić by nasze dzieci miały jak najwięcej pozytywnych wspomnień, a co się z tym wiąże i pozytywnych emocji? Może najlepszym i najcenniejszym prezentem dla naszych dzieci będzie spędzenie z nimi wspólnego czasu, z atrakcjami, które zapewnią niezapomniane wspomnienia?
Poniżej przedstawiam propozycje do wspólnego spędzania czasu oraz budowania pozytywnych wspomnień.

Katarzyna Dudziec
Psycholog szkolny