Rozstrzygnięcie Konkursu “Z ortografią za Pan Brat”

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego) w bibliotece czekał na uczniów konkurs ortograficzny. Bo nic tak jak ortografia nie wyróżnia nasz język ojczysty spośród innych języków opartych na alfabecie łacińskim. Litery te nie były w stanie oddać wszystkich polskich dźwięków – zwłaszcza nosowych (a te towarzyszyły nam od wieków) i tych zmiękczonych “ś”, “ć” itp. – wobec tego pierwsi Polacy-ortografowie przejęli z czeskiego zwyczaj dopisywania kropek i kresek nad odpowiednimi literami. Proces ten trwał dość długo zanim wreszcie wypracowano do dziś używany sposób zapisywania wszystkich polskich głosek. Bądź więc, uczniu, wyrozumiały dla polskiej ortografii i doceń pracę naszych przodków ortografów, bo nie chciałbyś się uczyć, np. piętnastowiecznej polszczyzny. Bądź też dumny z tego, że od urodzenia znasz jeden z najtrudniejszych języków świata!

Konkurs ortograficzny, do którego mogli przystąpić uczniowie wszystkich klas, przebiegał od poniedziałku do czwartku, tj. od 22 do 25 lutego br. Uczestnicy mogli wziąć udział w jednej, dwóch lub trzech kategoriach. Zadania sprawdzały wiedzę z ortografii, bystrość, spostrzegawczość. Do najchętniej wybieranych zadań należała rozsypanka wyrazowa i wykreślanka, mniejszym powodzeniem cieszyło się dyktando. Udział wzięło 36 uczniów, a oto wyniki:

Najlepsi w rozsypance wyrazowej okazali się:

• Julia Szymczyk z I c
  • Hanna Stan z I c

Najlepsi w wykreślance byli:

• Hanna Stan z I c – 30 słów
  • Emilia Zysiak z I c – 30 słów

Najlepsi w dyktandzie:

• Marta Janiszewska z II d – 55 pkt/55 pkt
  • Jakub Radwański z I c – 53 pkt/55 pkt
  • Julia Staszewska z I c – 52 pkt/55 pkt
  • Hanna Stan z I c – 51 pkt/55 pkt