Czerwiec 2020

Żyjemy w czasach, kiedy jednym z największych zagrożeń jest problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży.Uzależnienie, definiujemy jako odczuwalny przez jednostkę nacisk zażywania określonych środków, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia lub życia skutki. To bardzo silnie odczuwana potrzeba zażycia jakiejś substancji.

Jakie są, zatem przyczyny sięgania po środki psychoaktywne przez dzieci i młodzież? W głównej mierze są to czynniki psychologiczne.
Przyczyny sięgania po substancje psychoaktywne przez młodzież są różne i mogą być w dużej mierze związane z okresem i wiekiem, w jakim się aktualnie znajdują.
Okres adolescencji, dojrzewania jest trudnym czasem, okresem buntów, jak również lekceważenia wszystkiego tego, o czym mówią dorośli, przed czym przestrzegają rodzice i nauczyciele. Sięganie po środki psychoaktywne, w tym również powszechny alkohol i papierosy mogą być próbą ucieczki, a także chęcią doznania nowych wrażeń, poszukiwaniem własnej tożsamości, własnego ja. Ponadto pokusa spróbowania łatwo dostępnych środków, jest bardzo duża, a chęć bycia dorosłym, wkupienia się w laski znajomych, imponowania innym, popycha w stronę używania substancji odurzających. Bardzo często przyczyną sięgania po alkohol, papierosy czy narkotyki, jest przeżywanie przez młodzież osobistych problemów. Także presja grupy rówieśniczej jest motywem sięgania po tego typu używki, bowiem przyjmowanie danej substancji niejednokrotnie jest przepustką dającą możliwość uczestniczenia w danej grupie i akceptacji. Innym powodem jest chęć rozładowania napiec i stresu (potoczne sadzenie, ze uśmierzy nadmiar odczuwanych negatywnych emocji).

Uzależnić może wiele substancji, do najpopularniejszych zalicza się: nikotynę, alkohol, narkotyki.
Picie alkoholu przed okresem dojrzewania i w jego trakcie może znacznie wpłynąć na jego rozwój zarówno psychiczny jak i fizyczny, utrudniać uczenie się, a także zaburzać prawidłowe relacje społeczne, rówieśnicze. Mózg młodego człowieka jest znacznie bardziej podatny na uzależnienie od papierosów i nikotyny w niż osób starszych, a czas trwania powstawania uzależnienia od palenia u młodzieży jest znacznie niższa niż u dorosłych.
Środki psychoaktywne takie, jak narkotyki, leki i itp. są dużym zagrożeniem dla młodzieży i dzieci. Każdy substancja oddziałuje inaczej na organizm różnych osób, jego przyjmowanie może wywoływać różne skutki (od euforii, po lęk czy nawet próby samobójcze). Spożywanie środków psychoaktywnych może spowodować wystąpienie szkód zdrowotnych, a także przyczynia się do nasilania zachowań antyspołecznych (osłabia hamulce społeczne, nasila agresję), powoduje absencję szkolną oraz konflikty z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami.

Katarzyna Dudziec, psycholog