Potyczki z Językiem Polskim 2016 już za nami! 

W środę, 6.04. br. odbył się w naszej szkole doroczny turniej „Potyczki z Językiem Polskim”. Ideą tego konkursu jest sprawdzenie przez trzecioklasistów stanu swojej wiedzy przed egzaminem gimnazjalnym. Konkurencje zawsze dotyczą sprawdzanej na egzaminie wiedzy i umiejętności, tak więc jest jeszcze czas co nieco skorygować. W tym roku zawodnicy rozpoznawali utwory literackie na podstawie wylosowanych cytatów, odgadywali, kim jest tajemnicza postać, na podstawie zaprezentowanych rekwizytów ( dziękuję Pani Maciejewskiej J ) dowodzili, w którym utworze się on pojawił. Ponadto zawodnicy odpowiadali na pytania z nauki o języku oraz – dosłownie – ćwiczyli język łamańcami językowymi. Ciekawą konkurencją było również zadanie pt. „Słowa z importu”, w którym należało zapożyczenia przetłumaczyć na język polski, np.:

Tekst 1: Jestem niezależnym beatboxerem. Lubię street performersy i swoją muzyką wprowadzać ludzi w dobry feeling. Luknij na mój fanpage i stań się jednym z moich fallowersów!

Tekst 2: W naszej szkole będzie akcja bookcrossing. Na ten event muszę zrobić mały research w swojej biblioteczce. Toplista książek prawie gotowa. Ok, jeszcze tylko tweetnę o tym znajomym. Gotowe!

Tekst 3: W modzie często mówi się o dress codzie, zwłaszcza gdy ktoś pracuje w biurze. Czym powinien cechować się business outfit? Na pewno nie T-shirtem i boyfriendami, mini też nie wchodzi w grę. Komu brakuje klasycznej marynarki i spodni z kantem, tego czeka shopping!

Tekst 4: Inni mają fun ze skateboardingu, ja mam z guglowania wiedzy informatycznej. Updatejtuję ją non stop, a czasem żałuję, że mój mózg nie ma funkcji back up-u. Ale… jakby nie było, jestem chodzącą encyklopedią informatyczną!

Tekst 5: Dzisiejszy mainstream jest przeciwny czytaniu książek. Lektury też mają swoich hejterów. Ale czy wiecie o booktrailerach? Za granicą książki są nadal trendy a zwłaszcza gamebooki. Jak stworzyć własnego? Know-how w bibliotece.

I co sądzicie? W ocenie zawodników zabawa była bardzo udana, konkurencje atrakcyjne, wesołe i pożyteczne. Nie wiało nudą. W wyniku zaciętej rywalizacji I miejsce zdobyła drużyna klasy III d, II – kl. IIIe, III – kl. IIIc, IV – kl. IIIa, V – IIIb. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wszystkim dziękujemy za udział w imprezie i fajna zabawę. Gorąco dziękuję Pani Magdzie Gawlak za współtworzenie zadań konkursowych i współprowadzenie imprezy.

Jolanta Włodarczak

1,296 total views,  1 views today