Polacy omniczytelnicy

Biblioteka Narodowa opublikowała dane dotyczące czytelnictwa Polaków za rok 2015. Nie wiesz kim jest omniczytelnik? Może właśnie Ty nim jesteś? Chyba, że… jesteś w gronie 37% szczęśliwców, którzy rozwijają swoją wyobraźnię podczas lektury książki, zdobywają nową wiedzę w czasie czytania artykułów z czasopism. Biblioteka Narodowa alarmuje, że w ubiegłym roku 63% Polaków nie sięgnęło po ani jedną książkę. Nieczytających rodaków przybyło niestety o prawie 5% w porównaniu z rokiem 2014. My, naród Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Prusa, Sapkowskiego, Musierowicz, Niziurskiego… i nie czytamy! Naszych zachodnich i południowych sąsiadów do czytania nikt nie musi zmuszać. Tam odsetek czytających sięga powyżej 70%. Młodzi Czesi czy Niemcy chętnie czytają, a Finowie są w tej dziedzinie przodujący. Dlaczego? Dla nich książka nie jest obciachem, czytają od małego razem z rodzicami a później z gronem znajomych. Czytasz, więc masz swoje zdanie, lepiej potrafisz ocenić sytuację czy umiesz się – po prostu – sensownie wypowiedzieć. A w naszej szkole która klasa czyta najwięcej? W semestrze pierwszym nie do pokonania była klasa II d (146 książek). II miejsce zagrzała klasa III e (88 książek), III miejsce zajęła klasa II b (72 książki). Wśród pierwszaków najlepsza była klasa I b (71 książek), wśród drugoklasistów klasa II d, wśród trzecioklasistów – III e. Pełne statystyki znajdziesz na tablicy biblioteki, jak i te dotyczące czytelnictwa w lutym. Biblioteka Narodowa informuje, że tylko 8,4% Polaków przeczytało w 2015 roku więcej niż siedem książek. W naszej szkolnej bibliotece takich uczniów jest 11 z 291, czyli ok. 4%. Zdecydowanie większa reszta to ONI CZYTELNICY albo przeciwnicy bliższego spotkania z kulturą. Jeśli nudzi cię bycie w mainstreamie, tworzonym przez nieczytających Polaków – stań się mistrzem offowej kultury i zacznij czytać.

raport z czytelnictwa za 2015

zaproszenie