„Podaruj chwile z książką” – czas podsumowań akcji gimnazjalistów z „Dwójki”

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nareszcie ktoś pomyślał o czytelnikach i ich opiekunach, czyli bibliotekarzach. Wydawałoby się, że to święto jest już nieaktualne, bo czy dzisiejsza młodzież czyta książki?

Obiegowe opinie, statystyki tylko podsycają mniemanie, że mało kto sięga po lekturę, niekoniecznie szkolną, a już na pewno nie hałaśliwa młodzież, zajęta tyko stukaniem po klawiaturach telefonów, komputerów… Tymczasem młodzi, choć nadal w mniejszości, szukają ciekawych lektur. Rozwijają swoje pasje czytelnicze, dzielą się później refleksjami na temat przeczytanych książek. Zasoby szkolnych bibliotek często przynależą do kategorii „A… to już znam”, brak w księgozbiorach nowości wydawniczych, a to, co kiedyś było premierą, dziś niewiele się różni od książek z zamierzchłych czasów. Mimo „programów naprawiających” księgozbiory szkolnych bibliotek, młodzież Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Dla tej garstki czytelników, która przychodzi, bo lubi czytać książki, nie wypożycza tylko lektur szkolnych i narzeka, że książki wieją nudą, napisali listy do znanych i wpływowych osób w Polsce. Akcja nosiła tytuł „Podaruj chwile z książką”. Młodzież gimnazjalna prosiła w listach o podarowanie książek, które nastoletni czytelnik musi przeczytać! Książki, na co zwracali uwagę uczniowie, muszą być adekwatne do zainteresowań młodego odbiorcy, innymi słowy – dotyczyć bliskich im problemów.
Dzięki listom Zuzanny Kani (II d), Pauli Szczepaniak i Julii Banasiak (II d), Alicji Sadowskiej (II d), Justynie Frysztak i Filipowi Orłowi (oboje z III d) otrzymaliśmy nowe książki z własnoręcznymi podpisami adresatów. Szkolny księgozbiór wzbogacił się o powieści takie, jak: „Love, Rosi” Cecylii Ahern (prezent od byłej pani premier Ewy Kopacz), „Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman (dar od byłej minister kultury i dziedzictwa narodowego – pani Małgorzaty Omilanowskiej), „7 dni” Eve Ainsworth (powieść otrzymana od Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka), „Osobliwy dom pani Peregrine” (dar od Jarosława Kaczyńskiego), „Kroniki Rodu Kane” (prezent od Kurator Oświaty w Opolu, pani Haliny Bilik), powieści Johna Greena – dar od byłego Wojewody Opolskiego, pana Ryszarda Wilczyńskiego – obecnego posła na Sejm. Wielkim zaskoczeniem był list od Rzecznika Praw Dziecka, który oprócz podarowanej powieści przysłał sporo materiałów edukacyjnych dot. praw i obowiązków małego obywatela naszego kraju. Nie spodziewaliśmy się również ufundowania wszystkich powieści ulubionego pisarza nastolatków – Johna Greena. Niespodziankę zawdzięczamy burmistrzowi – panu Julianowi Kruszyńskiemu oraz panom wiceburmistrzom – Arturowi Włodarczykowi i Rafałowi Nowowiejskiemu. Również starosta – pan Michał Ilnicki, bardzo mile nas zaskoczył, wręczając egzemplarze poczytnej powieści fantastycznej autorstwa Katarzyny Michalak opatrzone dedykacją i podpisem.
Podsumowując akcję, mam nadzieję, że nadesłane powieści szybką staną się szkolnymi bestsellerami i choć trochę zmotywują niedowiarków do czytania, a przede wszystkim do działania. Dzięki listom uzyskaliśmy ponad trzydzieści książek, a nie można tu również pominąć wkładu nauczycieli gimnazjum, którzy również obdarowali uczniów lekturami, m.in. w języku angielskim. Już wkrótce książki staną dumnie na półkach szkolnej biblioteki, czekając, kto pierwszy wyciągnie po nie rękę. Miłego czytania!

oprac. Magdalena Gawlak

1,007 total views,  2 views today