Pierwszaki w Złotym Stoku

Dnia 30 maja 2019 r. klasy IA i IB wraz z wychowawczyniami pojechały na jednodniową wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Wycieczka ta została zorganizowana w związku z Dniem Dziecka.

Wyjechaliśmy o 700 rano. Wszystkim towarzyszyły bardzo dobre humory i po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce. Przy wejściu do kopalni czekała już na nas nasza Pani przewodnik, która oprowadzała nas po kopalni. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania sztolni zwanej Gertrudą. Tam przewodniczka  opowiedziała nam o wyprawach po złoto i przygodę w poszukiwaniu złotodajnych rud arsenu. Następnie udaliśmy się do kolejnej sztolni gdzie schodząc w dół po 96 schodach dotarliśmy do podziemnego wodospadu. Zeszliśmy jeszcze niżej i doszliśmy na przystanek gdzie czekał na nas Tramwaj Podziemny, którym wyjechaliśmy na zewnątrz sztolni. Po tak intensywnym dotychczasowym programie wycieczki nadszedł czas na chwilę odpoczynku i nabraniu sił do dalszego zwiedzania. Udaliśmy się do sklepików po pamiątki, a po zakupach poszliśmy całą grupą na zasłużony obiad. Był bardzo dobry. Niektóre dzieci nie były wstanie zjeść wszystkiego, ponieważ porcje były tak duże. Po posiłku udaliśmy się na stanowisko przy którym wszystkie dzieci zabrały się do pracy przy płukaniu złota. Następnie udaliśmy się do Średniowiecznej Osady Górniczej ostatniego punktu naszej wycieczki. Jest to dokładna replika średniowiecznej osady, na którą składają się sprawne urządzenia w skali 1:1, np. kierat, 3-tonowe koło deptakowe, itp.. Dodatkowo w Osadzie Górniczej natrafiliśmy na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończył się wizytą w Chacie Kata.

Na zakończenie naszej wycieczki każdy uczestnik dostał Certyfikat Zdobycia Kopalni w Złotym Stoku, po czym wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Był to dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń oraz udany Dzień Dziecka.

zaproszenie