Listopad 2020

Pielgrzymka klas III na Jasną Górę

Jezus powiedział do ucznia:

“Oto Matka twoja” i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19,27)

W czwartek, 14 maja 46 uczniów klas III, pod opieką ks. Proboszcza Bartosza Barczyszyna, Pani Bożeny Bieszczot i Elżbiety Wodzianej uczestniczyło w pielgrzymce autokarowej do Sanktuarium Bożej w Częstochowie.Dla wielu uczniów był to pierwszy pobyt na Jasnej Górze. Po przybyciu do  sanktuarium zwiedziliśmy skarbiec, który stanowi najstarszą część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu podziwialiśmy bogactwo darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej Jasnogórskiej. Eksponaty rozmieszczone są w gablotach, witrynach i szafach  wystawowych i na ścianach. Są to m.in. wyroby złotnicze, jubilerskie, tkackie i płatnerskie, sprzęt liturgiczny jak: naczynia i szaty liturgiczne, lichtarze, biżuteria z kości słoniowej, masy perłowej, turkusów, różnych kamieni, wota papieży, kardynałów i wiernych z różnych krajów świata, wota polskich królów, szlachty oraz bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych. Oczywiście dziewczętom najbardziej podobała się biżuteria. Następnie przeszliśmy przez wały wzdłuż, których znajdują się  stacje Drogi Krzyżowej. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. I udaliśmy się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Według tradycji obraz został przywieziony z Rusi Halickiej  przez księcia opolskiego Władysława, który w 1382 r. ufundował jasnogórski klasztor i w dwa lata później powierzył sprowadzony obraz pod opiekę Ojcom Paulinom. Pomimo, że był to dzień powszedni kaplica była wypełniona pielgrzymami nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Udało nam się znaleźć miejsce w centrum, ale niestety tylko stojące. Na początku Mszy św. zostaliśmy przywitani przez Ojca Paulina. Mszę św. dziękczynno – błagalną w naszej intencji sprawował nasz Ks. Proboszcz Bartosz Barczyszyn polecając pod opiekę Maryi wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli. Uczniowie wykazali się piękną postawą, dali świadectwo dojrzałej wiary. Stojąca obok mnie siostra zakonna szepnęła: „ma pani bardzo mądrą, młodzież widziałam was gdy wchodziliście do kaplicy, są duchowo dobrze przygotowani”. Po Mszy św., która była bardzo uroczyście sprawowana udaliśmy się do Sali Rycerskiej, w której znajduje się muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II oraz obejrzeliśmy 18 obrazów Drogi Krzyżowej Jerzego Dudy-Gracza, artysty pochodzącego z Częstochowy. A jak to na pielgrzymce bywa, musi być jakaś pokuta, więc pogoda nie dopisała i dość intensywnie przelotnie popadało. Jednak umocnieni duchowo odczytaliśmy ten fakt pozytywnie, że spadł na nas po porostu deszcz łask. Od samego rana atmosfera była radosna i humor wszystkim dopisywał. Dzięki Ks Proboszczowi, który pięknie grał na gitarze  i śpiewał  w autobusie rozbrzmiewały religijne pieśni i modlitwy. Wszyscy z radością włączali się i do  wspólnego śpiewania oraz wspólnej modlitwy. Był to piękny czas w którym doświadczyliśmy wspaniałej niepowtarzalnej atmosfery skupienia i wewnętrznej radości, czas który zawdzięczamy naszej Matce i Królowej.

Elżbieta Wodziana

1,391 total views,  1 views today