„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

Cyprian Kamil Norwid

Jesienne polskie brzozy…, drewniane krzyże a na nich tabliczki z datami pogrzebania Polski… nad nimi unoszący się napis „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” będący cytatem z wypowiedzi wielkiego polskiego romantyka C. K. Norwida to sceneria tegorocznej uroczystości upamiętniającej rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku to już 97…

Z tej okazji młodzież naszego gimnazjum pod kierunkiem Pani wicedyrektor Małgorzaty Górniak,  Pani Elżbiety Wodziany i Pana Marcina Mysiorka przygotowała w NOK-u okolicznościową uroczystość  pod tytułem „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów, poprzez powstania i I wojnę światową – po jej odzyskanie 11 listopada 1918r. Utwory poetyckie jak i inscenizacja ostatniego okresu przed ogłoszeniem niepodległości państwa podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – wspaniała ponadczasowa muzyka Szopena, fragmenty muzyki filmowej skomponowanej przez Jan Zawierskiego oraz tworzone z potrzeby serca pieśni patriotyczne https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE – ,,Rota” , ,, Wojenko, wojenko” , „ Legiony’’. Wzruszenie i powaga aktorów podczas recytacji tworzyły nastrój autentyzmu. Młodzi aktorzy wspaniale odegrali swoje role. Całość inscenizacji zakończyła pieśń Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” https://www.youtube.com/watch?v=HO46vMAUALc  w wykonaniu wszystkich uczestników.

Serdecznie gratulujemy organizatorom wspaniałego pomysłu, a wykonawcom udanego występu. Dziękujemy za chwile wzruszeń podczas uroczystości.

Przygotowała Jolanta Włodarczak

1,067 total views,  1 views today