Ogólnopolska Konferencja „Trudności w pracy wolontariusza”

Wolontariusze z  Klubu Ośmiu tj.  Julia Stańczyk kl. II a, Julia Szymczyk kl. II c,  Hanna Kosikowska kl. II c Katarzyna Stanik kl. II d wraz z opiekunem Elżbietą Wodzianą w dniach od 1 -3 grudnia uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji „Trudności w pracy wolontariusza” zorganizowanej przez Fundację „Świat na Tak”. Konferencja odbyła się w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Wolontariuszki Julia Szymczyk, Julia Stańczyk oraz Hania Kosikowska zaprezentowały dokonania naszego klubu i miały okazje poznać działalność Klubów Ośmiu z całej Polski. Po prezentacjach zajęcia integracyjne „Lider wolontariatu” poprowadził Rafał Folwarski – znany warszawski wodzirej. Następnego dnia wysłuchaliśmy z wielką uwagą i zainteresowaniem ciekawych i wzruszających wykładów prowadzonych przez zaproszonych gości. Wolontariusze poznali profesora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie –  Grzegorza Pyszczka, który prywatnie od wielu lat pomaga zwierzętom w schronisku, profesor Alicję Chybicką – Kierownika Katedry Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, która ukazała jak bardzo potrzebni są wolontariusze w jej klinice. A o tym jak pomagać osobom niepełnosprawnym opowiedziała pani Bożena Ścisły – Kandybowicz – prezes Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych, która przez 35 lat opiekowała się swoim chorym synem. Poznaliśmy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i uczestniczyliśmy w warsztatach z udziałem byłych wolontariuszy fundacji pt.: „Co dała mi praca w Klubie Ośmiu?”. Następnie obejrzeliśmy piękne przedstawienie pt. „Żyć nie umierać” przygotowane metodą dramy w wykonaniu wolontariuszy i pracowników fundacji, które ukazało wartość życia i jego zagrożenia. Prezes fundacji „Świat na tak” –   pani Joanna Fabisiak podziękowała wolontariuszom za promowanie pozytywnych postaw i działalność na rzecz najbliższego otoczenia. Dzień zakończyliśmy spotkaniem opłatkowym i wspólnym śpiewem kolęd. Program konferencji był bardzo bogaty i urozmaicony.  Spędziliśmy wspaniałe chwile, poznaliśmy dobrych i ciepłych ludzi, którzy tak jak my niosą pomoc potrzebującym, wzbogaciliśmy swoją wiedzę i umiejętności, które wykorzystamy w Klubie Ośmiu w naszym gimnazjum.  Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za opłacenie kosztów pobytu i podróży z Oleśnicy do Warszawy i z powrotem. Firmie „Majapol” za bezpłatny dowóz do Oleśnicy   oraz Pani Honoracie Stańczyk za drogę powrotną z Oleśnicy do Namysłowa.

Klub Ośmiu