”Odejść na zawsze, by stale być blisko…” – ks. Jan Twardowski w oczach młodych

”Odejść na zawsze, by stale być blisko…”
ks. Jan Twardowski w oczach młodych

Uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego, działającego w Gimnazjum Nr 2   z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie, przystąpili do ogólnopolskiego projektu pn.: ”Odejść na zawsze, by stale być blisko…”ks. Jan Twardowski w oczach młodych, którego  zasadniczym celem jest upamiętnienie 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego, wydarzenia o charakterze artystycznym, edukacyjnym i popularnonaukowym, organizowanego w różnych częściach Polski i za granicą przez Społeczny Komitet Obchodów Jubileuszu Poety. Patronat honorowy nad tymi wydarzeniami przyjęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, a do Komitetu Honorowego, którego przewodniczącym jest kardynał Kazimierz Nycz, włączyło się koło 30 osób. Patronat medialny przyjęły publiczne media: TVP oraz Polskie Radio. Naszym zadaniem w ramach projektu było przygotowanie i zorganizowanie wydarzenia rocznicowego, poświęconego ks. Janowi Twardowskiemu. Poecie, który w swojej twórczości, przemawiającej również do dzieci i młodzieży, szukał odpowiedzi  na proste i trudne pytania. Obdarowany bajecznym humorem, próbował  pisać jak najprościej, chociaż jego wiersze wcale nie są proste i jednoznaczne. Mówią o zawiłych sprawach wiary i miłości, która jest jedną z najtrudniejszych i największych sztuk życiowych, a do której  prowadzi cierpliwość, zapomnienie o sobie i poczucie humoru. Poezja ks. Jana Twardowskiego nie wstydzi się ani łez, ani śmiechu. Bowiem jak sam pisał : Pan Bóg wynalazł humor, by ocalić czułość”. Wieczór poetycko–muzyczny pod hasłem: „Odejść na zawsze, by stale być blisko”, zgromadził w dniu 16 kwietnia 2015 roku lokalną publiczność w Namysłowskim Ośrodku Kultury. Program spotkania miłośników poezji  i muzyki pomyślany został tak, że prezentacje utworów poetyckich ks. Jana Twardowskiego przeplatane były tekstami muzycznymi w wykonaniu uczennic ze szkolnego zespołu Fermata działającego  pod kierunkiem Marcina Mysiorka, nauczyciela muzyki oraz solistek: Marty Teuerle, Oli Kisiel i Justyny Frysztak. Jako społeczność szkolna odczuwamy satysfakcję, ponieważ spotkanie okazało się sukcesem,  a publiczność miała możliwość odświeżenia czy poznania biografii Księdza-Poety, jego twórczości, zwanej nie tylko lekcją literatury, ale również lekcją życia.

Małgorzata Górniak-  opiekun Szkolnego Koła Teatralnego

1,385 total views,  1 views today