Listopad 2020

11 listopada 2014 roku obchodziliśmy 96 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego przygotowali uroczysta akademię, aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że zaciera się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych.

“Nic nie wskrzesi czasu, co przeżyty
Wkrótce o nim i pamięć wśród młodych się zatrze…”

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Dzień ten wieńczy blisko półtorawiekowe dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Niepodległość wywalczyli sobie sami Polacy, wykorzystując zaistniałe sprzyjające okoliczności historyczne. Gdy obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości Polski, pamiętamy i o tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie naszego państwa, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli . Życie swe wiedli w myśl słów Mickiewicza, który pisał w “Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”:

“Jeśli gospodarz zasieje nasienie dobre na ziemi dobrej, może być pewny, iż się drzewa urodzą i nie ma potrzeby myśleć o formie drzew i lękać się, aby się dęby nie urodziły z kolcami, a jodły z liściami. Zasiewajcie więc miłość Ojczyzny i duch poświęcenia się, a bądźcie pewni, iż wyrośnie Rzeczpospolita wielka i piękna.”
Dziś nasza ojczyzna jest wolna. Młode pokolenie może w spokoju rozwijać się, realizować swoje plany życiowe. Niech słowa poety staną się dla nas jedną ze wskazówek życiowych.

“Słowa ojczyzna nie należy wymawiać zbyt często
ani zbyt szybko, aby nie zatraciło sensu
powierzonego przez przodków. Lepiej słowo to
po prostu zawinąć w płótna strzęp i położyć
na dno rodzinnej szkatuły, pomiędzy srebrne monety
i fotografie z rdzawymi plamami, jakie odziedziczyliśmy.
Słowo ojczyzna należy czasem wydobywać, na przykład
na Święto Zmarłych lub Święto Zmartwychwstania,
i kłaść na białym obrusie; polerować, jak się przeciera
zmęczone oczy, aż zabłyśnie uśmiechem ironii Mickiewiczów.”

Opiekun Szkolnego Koła Teatralnego
Małgorzata Górniak