Nieśmiałość

Nieśmiałość to cecha często spotykana u nastolatków. Pojawia się ona przeważnie w wieku dojrzewania/ dorastania, gdy dziecko zaczyna się porównywać z rówieśnikami. Wtedy mogą pojawiać się w dziecku takie uczucia jak: zakłopotanie, uczucie niepewności, lęk, obawa przed oceną.

A oto kilka przyczyn nieśmiałości:

Pierwsza przyczyna to negatywne myślenie na swój temat. Częściej charakteryzuje on dziewczyny, a może częściej i łatwiej się do tego przyznają. Jest to myślenie typu: “Jestem beznadziejna”, “Nie mam nic ciekawego do powiedzenia”, itp., itd.

Drugim powodem jest brak brania odpowiedzialności za siebie i za swoje czyny. Często te osoby traktują nieśmiałość jako wyrok. “Taki jestem i już nic tego nie zmieni, taki się po prostu urodziłem”.

Skąd biorą się te przyczyny?

Negatywne myślenie o sobie, często jest spowodowane stylem wychowania. Rodzice chcąc nas dobrze wychować i mając dobre intencje – poprawiają nas (to co mówimy i robimy), cały czas mówiąc: “To źle zrobiłaś”, “Nie powinnaś tak robić”, “Wstydź się”, “Podziękuj”, “Tak nie wolno”, „Tak właśnie miałeś to zrobić”, itp. Dorastamy w takim otoczeniu dobrej rady i  krytyki i w pewnym momencie, te wszystkie rzeczy automatycznie się wdrukowują w naszą pamięć, zostają z nami i wchodzą do naszej głowy, już na zawsze (można nad tym pracować J).

Natomiast brak odpowiedzialności występuje u tych dzieci, których Rodzice mieli sposób wychowania – zawstydzający. Dziecko cokolwiek by zrobiło to zawsze słyszało “Wstydź się” “nie wolno Ci, to nie wypada”. Takie dziecko dorasta w takim poczuciu wstydu, że cokolwiek zrobi, to powinno się wstydzić, bo to może być coś złego. Nieśmiałość można zaobserwować również u osób, które mają Rodziców dominujących. Na przykład: dziecko jest trochę niezdarne, coś wolniej wykonuje, coś często temu dziecku nie wychodzi, wtedy też Rodzice bardzo się denerwują, chcą to zrobić szybciej, lepiej i żeby było już po sprawie, więc biorą odpowiedzialność za dana czynność na siebie. Dziecko uczy się wówczas, że nie musi niczego robić bo i tak zostanie to w końcu zrobione za niego.

Poniżej przedstawiam kilka sposobów na radzenie sonie z uczuciem niepewności/nieśmiałości:

Nieśmiałość

Katarzyna Dudziec