Czerwiec 2020

Trudno jest zdiagnozować depresję u dzieci i nastolatków, jej przejawy niejednokrotnie nie przypominają depresji, która objawia się u dorosłej osoby. Przejawy depresji w okresie adolescencji są często niedojrzałe, niecharakterystyczne, przypominają przejawy innych stanów i zaburzeń. Diagnoza depresji u dziecka może być trudna, ze względu na podobieństwo objawów zarówno do zachowań i emocji towarzyszących okresowi dojrzewania, jak i innych zaburzeń takich, jak ADHD czy zaburzeń odżywiania.

Zarówno dzieci spokojne, wycofane, jak i drażliwe, kierowane do specjalistów w związku z „nieodpowiednim zachowaniem” mogą cierpieć na tę jednostkę chorobową.

U dzieci i adolescentów mogą wystąpić zaburzenia, których następstwem są liczne negatywne skutki:

• pogorszenie przystosowania społecznego (brak kontaktu z rówieśnikami),
  • trudności w nauce,
  • niekiedy zwiększone ryzyko samobójstwa,
  • zwiększone ryzyko depresji w przyszłości.

Występowanie depresji u dzieci i młodzieży

Najczęściej z depresją współwystępują zaburzenia lękowe. 30-70% dzieci z depresją spełnia równocześnie kryteria diagnostyczne zaburzeń lękowych.

U młodszych dzieci z depresją myśli samobójcze rzadziej przeradzają się w konkretne plany i próby ich realizacji, natomiast u młodzieży ryzyko podjęcia próby samobójczej jest bardzo duże.

Objawy depresji u dzieci są:

• smutek
  • ograniczenie lub rezygnacja z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały radość
  • zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej – spowolnienie lub pobudzenie
  • poczucie braku nadziei i sensu życia
  • niskie poczucie własnej wartości
  • nadmierne poczucie winy
  • poczucie bezradności
  • nawracające myśli o śmierci i samobójstwie
  • spadek energii
  • nadmierna męczliwość
  • zaburzenia koncentracji uwagi
  • wzrost lub spadek apetytu
  • zmiana wzorca snu (utrzymujące się przez pewien czas wyraźne trudności z zasypianiem lub wczesne wybudzanie).

Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży

Przyczyną wystąpienia depresji klinicznej nie jest jakiś pojedynczy czynnik biologiczny czy jedno zewnętrzne zdarzenie. Za powstanie depresji odpowiedzialne są procesy biochemiczne zachodzące w mózgu, czynniki genetyczne czy wpływ środowiska zewnętrznego.

Na rozwój depresji może mieć wpływ również:

• nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych przez członków rodziny,
  • przemoc w rodzinie,
  • przewlekła choroba któregoś z rodziców, innego członka rodziny lub samego dziecka,
  • utrata ukochanej bliskiej osoby spowodowana śmiercią lub np. rozwodem rodziców,
  • sytuacje psychicznego, fizycznego lub seksualnego wykorzystywania przez opiekunów,
  • przewlekły konflikt małżeński rodziców,
  • zaniedbanie,
  • brak zainteresowania,
  • wrogość i emocjonalne odrzucenie, nadmierne kontrolowanie przez rodziców,
  • obarczanie dziecka zbyt dużą, przerastającą jego możliwości odpowiedzialnością,
  • trudna sytuacja materialna oraz społeczna izolacja rodziny.

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży, podobnie jak w przypadku dorosłych, jest połączeniem psychoterapii z farmakologią. Stosuje się także terapię domową, polegającą na działaniach rodziców, mających na celu wspieranie dziecka i odpowiednią opiekę nad nim.

Więcej informacji na temat depresji oraz zwalczania i zapobiegania jej, znajdziecie w linku poniżej.

Pozdrawiam,

Katarzyna Dudziec, psycholog szkolny