Nasi artyści dla chwały kultury lokalnej!

„Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą

i uosabia go do kontemplacji”

Umberto Eco

Lokalną społeczność, jak wiadomo, tworzą  obyczaje, styl życia, sport, relacje międzyludzkie, no i przede wszystkim kultura.  Bogactwem społeczności lokalnej jest posiadanie w swoich szeregach ludzi, którzy tę kulturę tworzą, kultywują i rozpowszechniają. Takimi Namysłowianami jawią się Bożena Krewska (namysłowska poetka) i Piotr Bukowski, organizatorzy projektu artystyczno-kulturalnego pn. Spotkania ze słowem w różnych jego formach. W listopadzie minionego roku jako społeczność szkolna mieliśmy przyjemność aktywnie uczestniczyć  w jego III edycji opatrzonej myślą przewodnią: Teatr. Wydarzenie miało miejsce w Namysłowskiej Izbie Regionalnej i wypełniło salę główną po brzegi. Spotkanie rozpoczęli nasi artyści Teatru Zmyślonego Aktora przedstawieniem teatralnym pn. Homo sum (Człowiekiem jestem). Lokalni   i regionalni (z Opolszczyzny) wykonawcy – przedstawiciele nurtu poezji śpiewanej – zaprezentowali utwory muzyczne własnego autorstwa. Pani Elżbieta Żłobicka artystka z opolskiego Teatru Lalki i Aktora opowiedziała  o swojej profesji, a następnie poprowadziła dla uczestników krótkie warsztaty aktorskie. Nie lada atrakcją, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży,  był występ Aleksandra Szachnowskiego (notabene prowadzącego całe spotkanie, niegdyś uczestnika namysłowskiej grupy teatralnej), który wyrecytował „Lokomotywę” Jana Brzechwy w kilku interpretacjach. Podczas spotkania rozstrzygnięto Konkurs jednego wiersza, ogłoszony wcześniej przez organizatorów w Internecie i innych mediach. Do konkursu swoje wykonania zgłosiło 12 regionalnych poetów.

Wszystkim aktywnych uczestnikom przedsięwzięcia wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy. Zwieńczeniem wydarzenia było oglądanie prac namysłowskich artystów – malarzy i grafików oraz galerii fotografii  utrwalającej kilkuletnią działalność naszej szkolnej grupy teatralnej. Nie zabrakło też akcentu gastronomicznego w formie poczęstunku.

Wyżej opisane spotkanie ukazało swój sens. Przekonało nas o słuszności pielęgnowania inicjatyw tego rodzaju. Jak zaznaczyliśmy we wstępie bowiem,  o sile i randze lokalnej społeczności decyduje jej kultura. Kultura zaprezentowana wówczas w Izbie Regionalnej może, przy wparciu otoczenia, znacząco oddziaływać na kształt namysłowskiego życia lokalnego w przyszłości.

1,050 total views,  1 views today