Namysłów i „Odyseja Umysłu”

Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi wzięli udział w „Odysei Umysłu”. Ten międzynarodowy konkurs polega na kreatywnym rozwiązywaniu problemów spontanicznych i długoterminowych. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych grupach i przez kilka miesięcy pochylają się nad jednym z pięciu zadanych przez organizatora  problemów. Celem „Odysei” jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dzieci i młodzież uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia. Uczestnicy zmagań angażują się w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, które rozwiązać można na wiele sposobów. Stawiane są przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, sprawności rąk i umysłów. W tym roku gimnazjaliści zmierzyli się z problem mechanicznym „Robota dla Dziwno-bota”. Zadaniem zespołu było zaprojektowanie, skonstruowanie i uruchomienie własnej wizji robota domowego, który w otoczeniu ludzkich członków rodziny obserwuje i naśladuje codzienne czynności człowieka. Niestety nie posiada zdolności empatycznych i analitycznych, a wyuczone czynności odtwarza w najmniej odpowiednich momentach wzbudzając zakłopotanie i rozbawienie uczestników zajścia. Całość zachowań robota wpleciona została w przebieg fabularnego spektaklu, jaki członkowie drużyny zaprezentowali jurorom oraz publiczności. W przedstawieniu pokazana została rodzinna impreza urodzinowa seniorki rodu, a akcja spektaklu rozgrywa się w domu bohaterów. Taki scenariusz wraz z robotem stanowił całość występu na regionalnych eliminacjach we Wrocławiu. Wyjazd okazał się wielkim sukcesem, a drużyna otrzymała znaczące noty i zakwalifikowała się do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w pierwszych dniach kwietnia w Gdyni. Mistrzowie krajowi pod koniec maja będą mogli reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych, zaś Wicemistrzowie – na Festiwalu Europejskim na Białorusi.

Piotr Leszczyński

zaproszenie