Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Matematyka bez granic”

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Matematyka bez granic”. W tym roku szkołę reprezentowali uczniowie klasy III d przygotowywanej przez nauczyciela matematyki Annę Słabowską. Jest to klasa dwujęzyczna, z rozszerzonym językiem angielskim. Uczniowie tej klasy odnieśli duży sukces zdobywając  I miejsce w województwie, V miejsce w regionie dolnośląsko-opolskim i  XXIII miejsce w kraju. Serdecznie im gratulujemy. W konkursie biorą udział klasy trzecie gimnazjum oraz klasy pierwsze liceum lub technikum z różnych krajów Unii Europejskiej oraz innych regionów świata. Ideą konkursu jest podniesienie zainteresowania uczniów matematyką, poziomu pracy w grupach, stopnia zaangażowania wszystkich uczestników grup oraz kształtowanie umiejętności pracy w grupach, własnej inicjatywy i rozwijanie twórczej aktywności uczniów. Podczas konkursu uczniowie mieli do rozwiązania 10 zadań. W ich rozwiązaniu uczestniczyła cała klasa pracując w odpowiednio dobranych grupach. Pierwsze zadanie podane było w języku obcym( angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim lub włoskim). Należało je przetłumaczyć, rozwiązać i rozwiązanie podać w wybranym języku obcym. Rozwiązanie to musiało zawierać co najmniej 30 wyrazów. Uczniowie podczas rozwiązywania zadań mogli korzystać ze słowników językowych, przyborów geometrycznych, nożyczek, kredek i flamastrów. Oceniana była również strona graficzna i estetyka przedstawionych rozwiązań. Uczniowie świetnie współpracowali ze sobą dzieląc się obowiązkami, dzięki czemu praca przebiegała bardzo sprawnie. Z zadaniami konkursowymi poradzili sobie bardzo dobrze, nie sprawiały im one większego problemu, zarówno od strony merytorycznej jak i językowej, co świadczy o rzetelnym i wysokim stopniu przygotowania uczniów przez nauczycieli uczących.

Anna Słabowska

1,010 total views,  1 views today