Międzynarodowy Dzień Ziemi

ziemia

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii.

Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem ludzi. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”.

ratowanie planety

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, inaczej nazywany Międzynarodowym Dniem Ziemi. Z tej okazji przygotowałam Wam Drodzy Uczniowie kilka kart pracy, które pomogą Wam zrozumieć jak lepiej dbać o to co dla nas najważniejsze, czyli o naszą Planetę. Pamiętajmy bez niej nie było by nas ludzi.

Pomysły na recyklingowe zabawy

zabawa

https://drive.google.com/file/d/1QtaClsx3WRspbx63P_UTFZqxGn_lUbK5/view

https://drive.google.com/open?id=1ROkc8MJkwvZzzBDYFa0kfTcyhQbFo9Vp&authuser=0

https://drive.google.com/open?id=15mNcg9Mrd7lZ3KMxwBuHH-IfRqDHLL-1&authuser=0

https://drive.google.com/open?id=1t3e__h7LvOKF30Yso1v6JbYYa7dNu7Nb&authuser=0

https://drive.google.com/open?id=1t6OVzFtO9nmC2BVVQVGZQgOFs1qgZsXT&authuser=0

https://drive.google.com/file/d/1GkLgX6OFtENn7VVI1HFjptwPS-JwNhaY/view

https://i.ytimg.com/vi/wzuAW3NfMHQ/default.jpg

 

Z poważaniem Katarzyna Dudziec

Psycholog szkolny

 80 total views,  1 views today


powrót do szkoły
Opolskie dla podstawówek
Biuletyn informacji publicznej
logowanie do e dziennika
ikona facebook

Archiwum