Listopad 2020

“Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.
św. Jan Paweł II

Dobro, które z potrzeby serca, przekazuje się drugiemu człowiekowi jest bezcenne. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia od 1986r. Określenie „wolontariusz” początkowo oznaczało osobę, która poświęcała się służbie wojskowej. W XVIII i XIX wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne, wiele z nich z inicjatywy Kościoła. Nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali.

Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych i charytatywnych. W Polsce od roku 1990 zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe.

Wolontariusze przynależący do Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu im. św. Jana Pawła II uroczyście obchodzili swoje święto dzień wcześniej, tj. 4 grudnia. Po lekcjach odbyło się świąteczne spotkanie. Wolontariusze przygotowali świąteczny stół, na którym pojawiły się ciasteczka, babeczki, napoje, mandarynki, cukierki, a najwięcej radości sprawiła pizza. W spotkaniu uczestniczyło 23 wolontariuszy, każdy zaprezentował siebie i opowiedział o swoich działaniach, za które otrzymał medal “Super wolontariusz” oraz piernikową choineczkę. Najważniejszym punktem programu był wybór ambasadora dobra z grona członków Klubu Ośmiu. Tytuł “Ambasador Dobra 2014” otrzymała wolontariusza Maja Jakubowska z kl. II c, która pełni funkcje Gospodarza Klubu oraz Olga Frysztak z kl. III a – serdecznie gratulujemy.

Wolontariat to często ciężka i trudna praca, to zdobywanie cennego doświadczenia życiowego. Każdy kto chociaż raz został wolontariuszem 5 grudnia obchodzi swoje święto. Życzę wielkiego płomienia radości w sercu, satysfakcji z bezinteresownej pomocy na rzecz innych, aby każdy Wasz życzliwy gest, każdy uśmiech wracał do Was i dodawał sił do dalszego działania. Dziękujemy, że jesteście!

Opiekun Klub Ośmiu
Młodzieżowego Wolontariat im. św. Jana Pawła II