Mathematiques sans frontieres

Już po raz ósmy wzięliśmy udział w finale Międzynarodowego Konkursu Mathematiques sans frontieres. W tym roku naszą szkołę reprezentowały klasy III d oraz III e przygotowane przez p. Zdzisławę Filipczak i p. Ewę Ryszczyk.

Ideą konkursu jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami UE i krajami innych regionów świata, matematyką i językami obcymi oraz samymi uczniami. Tematyka zadań obejmuje różne działy matematyki i uwzględnia jej korelację z innymi przedmiotami. Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują przykłady zastosowania matematyki w życiu codziennym. Odpowiadają umiejętnościom i zainteresowaniom uczniów. Nasi trzecioklasiści zmierzyli się z 10 zadaniami o różnym stopniu trudności. Pierwsze podane było w wybranym przez nich języku obcym. Należało je przetłumaczyć, rozwiązać, a następnie podać odpowiedź używając co najmniej 30 słów w języku angielskim. Do rozwiązania wszystkich zadań potrzebna była wyobraźnia przestrzenna, umiejętność logicznego myślenia i sprawność manualna. Z ogromną niecierpliwością czekamy na wyniki.