Zgodnie z niepisaną tradycją, jak już od 6 lat, uczniowie naszego Gimnazjum, z inspiracji członków Szkolnego Klubu Europejskiego włączyli się w akcję pisania listów w obronie więźniów sumienia. Doroczny Nocny Maraton Pisania Listów zorganizowało Amnesty International. W naszym mieście pisanie listów odbyło się już po raz siódmy. Jak co roku organizatorami akcji byli uczniowie ze szkolnej grupy Amnesty International w Liceum Ogólnokształcącym w Namysłowie. Opiekunem tej grupy jest Przemysław Paradowski – nauczyciel historii i WOS.

W akcji wzięła udział rekordowa liczba uczestników – w holu Namysłowskiego Ośrodka Kultury zaczęło brakować miejsca na dostawianie krzeseł i stolików. Tylko z naszego gimnazjum wzięło udział 25 uczniów pod opieką Włodzimierza Putowskiego. Po raz kolejny padł rekord napisanych listów – tym razem ponad 1400 szt.

Na sukces ten złożyła się wytrwała i ciężka praca namysłowskiej młodzieży oraz tych dorosłych, którzy już od lat uczestniczą w tej szczytnej akcji. A wszystko to w świetnej atmosferze, przy ciepłej kawie i herbacie oraz domowych słodyczach, które przygotowali sami uczestnicy. Rozmowy też nie miały końca. Jak to wyglądało można zobaczyć w załączonych galeriach.

Mamy nadzieję, że nasz wysiłek przyniesie konkretny efekt w postaci rozwiązanych spraw czy uwolnionych więźniach. W latach poprzednich listy Amnesty International pomogły wielu ludziom na całym świecie. Teraz też tak musi być….

I jeszcze coś – ta szczytna i wspaniała lekcja demokracji w Namysłowie rozpoczęła się 13 grudnia – a przecież dla Polaków ta data ma wymiar symboliczny.

Włodzimierz Putowski

1,012 total views,  1 views today