W tym roku obchodzimy 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to druga na świecie, po Stanach Zjednoczonych, oraz pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja. Została uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne, jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Do tradycji trzeciomajowych nawiązywały później różne kierunki polityczne, dosyć dowolnie interpretując idee ustawy zasadniczej z 1791 roku. Dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 maja już w roku 1791, jednak po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku – zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

www.polskieradio.pl

Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła Teatralnego przygotowali uroczystą akademię pod kierunkiem pani Małgorzaty Górniak. Akademia odbyła się 30 kwietnia przed budynkiem szkoły. Na początku wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski, następnie młodzież zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie. Zebranym uczniom i nauczycielom zaprezentowane zostały fragmenty tekstów historycznych, wierszy oraz cytatów upamiętniających to ważne dla nas Polaków wydarzenie – uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

W czasie akademii zaprezentowały się również uczennice ze Szkolnego Koła Europejskiego, które przypomniały nam, że w tym roku obchodzimy 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pod kierunkiem pana Włodzimierza Putowskiego przygotowały krótką historię naszej bytności w UE, którą w ciekawy sposób zaprezentowały społeczności szkolnej.

Wszyscy zgromadzeni z uwagą obserwowali występy swoich kolegów. Młodzi artyści pokazali dumę i radość z własnej historii i zostali nagrodzeni ogromnymi brawami. Całości dopełniła przygotowana muzyka oraz dekoracje, a także piękna, słoneczna pogoda.

Wszystkim przybyłym na uroczystość serdecznie dziękujemy za uwagę, a artystom i opiekunom – pani Małgorzacie Górniak oraz panu Włodzimierzowi Putowskiemu, za przygotowanie interesującej i wzruszającej akademii.

Marta i Sebastian Konieczni