Listopad 2020

Wysłuchiwanie fragmentów o obozach koncentracyjnych, przeglądanie fotografii, na których widać obojętność oprawców i nieludzkie traktowanie drugiego człowieka, wzrusza, skłania do refleksji, złości. Słyszeć i oglądać to jednak nie to samo co zobaczyć na własne oczy.

Uczniowie klas trzecich  mogli zobaczyć tę najtrudniejszą i najtragiczniejszą rzeczywistość wojenną w Auschwitz i Birkenau. Obozowe racje żywnościowe, obozowe prycze, na których gnieździli się ludzi uznawani za wrogów Rzeszy tylko z powodu wyznania i rasy przejmowały mimo słonecznej pogody. Zapach unoszący się w krematorium i horrendalne sumy wyryte na ścianach, nie w tysiącach, lecz milionach ofiar mówiły więcej o ogromie cierpienia niż tysiąc słów. Do obozu trafiali też jeńcy polityczni, walczący za Niepodległą. To była trudna lekcja historii i patriotyzmu tamtych lat, a mimo to byli tacy, którzy znajdowali w sobie siły i potrafili albo stawić opór albo przeżyć… i jako naoczny świadek nie pozwolić o tej ciemnej plamie w historii ludzkości zapomnieć.