Lekcja historii i wychowania Muzeum Auschwitz-Birkenau

2 listopada, w Zaduszki, uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii i wychowania. W sposób szczególny poznawali śmierć, cierpienie i patriotyzm zwiedzając Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy tego ważnego wyjazdu zapoznani zostali z jedną z najokrutniejszych zbrodni II Wojny Światowej, której dopuścili się naziści na Polakach, Żydach i innych narodach europejskich. Przewodnik muzeum rozpoczął swoją opowieść, tak jak rozpoczynali ją więźniowie obozu koncentracyjnego, wejściem przez bramę z napisem „ARBEIT MACHT FREI”. Wszyscy podążali drogami obozu wstępując do kolejnych więziennych bloków. Tam widoczne były świadectwa cierpienia tysięcy więzionych osób. Pozostawione przedmioty, dokumenty, pamiątki, liczne zdjęcia i szkice z tamtego tragicznego okresu. Uczniowie odwiedzili cele św.Maksymiliana Kolbego oraz ścianę straceń. Upamiętniając, w tym szczególnym dniu, bestialsko zabitych w obozie uczniowie zapalili znicz i w ciszy milczenia oddali cześć pomordowanym. Po zwiedzeniu kolejnych miejsc muzealnych przewodnik zakończył tę część opowieści przy budynku krematorium zwracając uwagę nie tylko na zagładę, ale również na opór więźniów i akcje sabotażowe w samym obozie. Następnie uczestnicy wycieczki przejechali do części drugiej muzeum Birkenau. Tam możliwe było zobaczenie masowości i ogromu działań nazistów. Wielkie i rozległe tereny baraków dla tysięcy więźniów. Nieludzkie warunki bytu i miejsca śmierci w komorach gazowych. Takie obrazy i opowieści prezentowali przewodnicy muzeum. Uczniowie z szacunkiem i zainteresowaniem wsłuchiwali się tę szczególną lekcję historii.