previous arrow
next arrow
Slider

szkolne-wsparcie-k-km
Październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwum
rok-szkoly-w-ruchu-logologo_eszkola-mbaner_vulcan_1pajacyk-m2rzecznik-praw-dzieckafb szkołybadzmy_poszukiwaczami_autorytetu szkola_pamieta nprc cała_polska_czyta_dzieciom wychowanie_przez_czytanie madrzy_cyfrowi trzymaj_forme program_dla_szkol

2 listopada, w Zaduszki, uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii i wychowania. W sposób szczególny poznawali śmierć, cierpienie i patriotyzm zwiedzając Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy tego ważnego wyjazdu zapoznani zostali z jedną z najokrutniejszych zbrodni II Wojny Światowej, której dopuścili się naziści na Polakach, Żydach i innych narodach europejskich. Przewodnik muzeum rozpoczął swoją opowieść, tak jak rozpoczynali ją więźniowie obozu koncentracyjnego, wejściem przez bramę z napisem „ARBEIT MACHT FREI”. Wszyscy podążali drogami obozu wstępując do kolejnych więziennych bloków. Tam widoczne były świadectwa cierpienia tysięcy więzionych osób. Pozostawione przedmioty, dokumenty, pamiątki, liczne zdjęcia i szkice z tamtego tragicznego okresu. Uczniowie odwiedzili cele św.Maksymiliana Kolbego oraz ścianę straceń. Upamiętniając, w tym szczególnym dniu, bestialsko zabitych w obozie uczniowie zapalili znicz i w ciszy milczenia oddali cześć pomordowanym. Po zwiedzeniu kolejnych miejsc muzealnych przewodnik zakończył tę część opowieści przy budynku krematorium zwracając uwagę nie tylko na zagładę, ale również na opór więźniów i akcje sabotażowe w samym obozie. Następnie uczestnicy wycieczki przejechali do części drugiej muzeum Birkenau. Tam możliwe było zobaczenie masowości i ogromu działań nazistów. Wielkie i rozległe tereny baraków dla tysięcy więźniów. Nieludzkie warunki bytu i miejsca śmierci w komorach gazowych. Takie obrazy i opowieści prezentowali przewodnicy muzeum. Uczniowie z szacunkiem i zainteresowaniem wsłuchiwali się tę szczególną lekcję historii.

 880 total views,  3 views today